W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (prezentujemy głównie zdjęcia z dwudziestolecia międzywojennego) znajdziemy fotografie, na których widać, jak obchodzono Wielkanoc w Polsce przed laty. Pisanki były naprawdę misternie zdobione i przypominały małe dzieła sztuki. Artystyczna produkcja palm, Groby Pańskie z lat 30-tych dwudziestego wieku, zobaczcie sami jak to wszystko wyglądało na zdjęciach w naszej galerii.
ZOBACZ TAKŻE:
"Turki wielkanocne" - powracający przybrani w zdobyczne tureckie stroje wkroczyli spóźnieni na liturgię Wielkiego Piątku do radomyskiego kościoła, po czym w podzięce za zachowane zdrowie i życie stanęli jako straż przy grobie Jezusa Chrystusa. Przyjmuje się, że to wydarzenie dało początek długiej tradycji Turków w Radomyślu. Pojawiają się wspomnienia, że początkowo Turki używali nie tylko zdobycznych strojów, ale także turecką broń i sztandar. Na przestrzeni wieków tureckie elementy uległy zniszczeniu i zastępowano je odnowionymi strojami, uzbrojeniem. Funkcjonuje przekonanie, że tradycja Turków trwała nieprzerwanie od siedemnastego wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.