Reklama

Ostatni z Szarych Szeregów. Kapitan Wyczałek kończy 95 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane

Ostatni z Szarych Szeregów. Kapitan Wyczałek kończy 95 lat - Zdjęcie główne

foto Nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dziś, 10 maja, swoje 95 urodziny obchodzi ostatni z żyjących harcerzy konspiracyjnej mieleckiej drużyny Szarych Szeregów im. Jeremiego Wiśniowieckiego - Tytus Wyczałek.

Urodził się 10 maja 1928 r. w Mielcu. W 1935 r. rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej. Do wybuchu wojny ukończył 4 klasy. Piątą klasę ukończył w okresie okupacji niemieckiej. 

4 listopada 1940 r. wstąpił do tajnego harcerstwa, w ramach samodzielnego zastępu "Rysiów" pod pseudonimem "R2". W 1943 r. harcerze włączeni zostali do struktury Armii Krajowej obwodu "Mleko" (Mielec). Zastęp "Rysiów" wraz z zastępami "Orłów" i "Wilków" utworzył drużynę imienia Jeremiego Wiśniowieckiego". Ich działalność polegała głównie na działaniach o charakterze wywiadowczym, a także zbieraniu i konserwowaniu broni. 

Po opuszczeniu Mielca przez wojska niemieckie, w sierpniu 1944 r. Tytus Wyczałek został przyjęty do Gimnazjum im. St. Konarskiego w Mielcu. W dalszym ciągu pozostawał w konspiracji, gdyż drużyna im. J. Wiśniowieckiego nie ujawniła się. W 1946 r. przyjęła zakonspirowaną nazwę "Stalowi Polacy", od tej pory głównym celem jego działania została działalność antykomunistyczna. 

28 kwietnia 1946 r. Wyczałek został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa  w Mielcu. Po paru dniach został przewieziony do WUBP w Rzeszowie, gdzie po półtoramiesięcznym okresie śledztwa został przeniesiony do więzienia w zamku w Rzeszowie. Po zwolnieniu był kilkakrotnie wzywany do UB w Mielcu, na "rozmowy", co m.in. było powodem, że cała jego rodzina z początkiem 1947 r. przeniosła się do Polanicy Zdroju.

W 1949 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące. Nie został jednak przyjęty na Politechnikę we Wrocławiu i pracował jako nauczyciel w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Lądku Zdroju, a następnie w Zgorzelcu. W 1950 r. został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. W 1951 r. założył rodzinę. W dniu 5 listopada 1951 r. został ponownie aresztowany przez UB w Gdańsku i po tygodniu śledztwa przewieziony do WUBP w Krakowie i usadzony w więzieniu przy Montelupich. Po prawie 9 miesiącach śledztwa stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie. Został skazany na 5 lat więzienia, ale równocześnie pod koniec lipca 1952 r. zwolniony na mocy amnestii. W związku z tym, że nie miał możliwości kontynuowania studiów, wrócił do Polanicy Zdroju, gdzie pracował jako fotograf. Następnie przeniósł się do Ząbkowic Śląskich, gdzie również prowadził zakład fotograficzny. W 1975 r. powrócił ponownie do Polanicy Zdroju, gdzie prowadził własny zakład fotograficzny.

W swoim pełnym służby Rzeczypospolitej życiu pełnił wiele funkcji społecznych, m.in. był prezesem PTTK w Ząbkowicach, działał w Radzie Spółdzielni, był przewodnikiem sudeckim i Dolnego Śląska, był radnym Rady Miejskiej w Polanicy Zdrój oraz członkiem Zarządu Miasta, organizował turnieje szachowe, w latach 1993-1995 był prezesem Towarzystwa Miłośników Polanicy. Od 1992 r. jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Ziemi Kłodzkiej, a od 2004 r. jego prezesem, którą to funkcję pełni nadal. 

W 2004 r. Tytus Wyczałek został awansowany na stopień porucznika, a w 2022 r. na stopień kapitana Wojska Polskiego. Odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową "Akcji Burza", Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niezłomnych, Krzyżem Walki o Niepodległość, Krzyżem Więźnia Politycznego i Odznaką "Zasłużony dla Dolnego Śląska".

W 2019 r. wraz z swym przyjacielem i towarzyszem broni Jerzym Dębickim odsłaniał w Mielcu tablicę pamięci "Stalowych Polaków" ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Mimo lat i stanu zdrowia ze sztandarem ŚZŻAK Kłodzko towarzyszył ostatniej drodze Jerzego Dębickiego w 2020 r. Ostatni Jego pobyt w Mielcu związany był z uroczystościami odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy