Reklama

Remont droższy niż zakładano. Starostwo wprowadza zmiany w budżecie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Remont droższy niż zakładano. Starostwo wprowadza zmiany w budżecie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj radni powiatowi podjęli uchwałę o zmianach w budżecie powiatu mieleckiego. Zmiany te mają związek z przebudową drogi powiatowej Dulcza Wielka – Żarówka. Wartość tej przebudowy wyniosła ponad 16 milionów złotych, jednak jej wykonawca zawnioskował o podwyższenie swego wynagrodzenia.

Wykonawca tej inwestycji, Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe S.A. z siedzibą w Dębicy, dwukrotnie wystąpił do samorządu powiatowego o waloryzację wynagrodzenia: najpierw o kwotę 1 957 635,87 zł, a następnie 321 718,69 zł.

Czym przedsiębiorstwo uzasadniało wzrost wynagrodzenia? 

  • przede wszystkim stratami z tytułu inflacji, skokiem cen paliw, asfaltów i innych materiałów oraz usług budowlanych (podwykonawców)
  • kosztem prowadzonych robót mostowych i dynamicznym wzrostem cen paliw
Od grudnia 2022 roku przed Prokuratorią Generalną prowadzone było postępowanie mediacyjne w sprawie ustalenia wynagrodzenia należnego wykonawcy. Odbyły się cztery rundy negocjacyjne przy udziale negocjatora, wykonawcy, kancelarii prawniczych reprezentujących wykonawcę ( PZD w Mielcu), radcy prawnego Starostwa Powiatowego w Mielcu i członków Zarządu Powiatu Mieleckiego, podczas których szczegółowo analizowano szczególnie koszty o największym wzroście:

  • emulsji asfaltowej,
  • paliwa,
  • stali 
  • kruszywa
Dodatkowe koszty zostały zweryfikowane przez biegłego rzeczoznawcę i Powiatowy Zarząd Dróg w Mielcu, potwierdzając wyliczoną kwotę w wysokości 2 279 354,56 zł.

Powiat zaproponował ostateczną kwotę rekompensaty w wysokości 50% powyższej kwoty,  czyli w zaokrągleniu - 1 140 000 zł.

Ugoda ta była możliwa również dzięki temu, że gmina Radomyśl Wielki w kwietniu 2023 roku przekazała 750 000 zł na pokrycie dodatkowych kosztów przebudowy drogi powiatowej Dulcza Wielka – Żarówka.

 Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe zaakceptowało zaproponowaną przez powiat kwotę.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy