Śliskie i zasypane śniegiem chodniki oraz spadające z dachów sople lub zwały śniegu mogą zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów. Właściciele i administratorzy budynków mają obowiązek usuwania lodowych sopli i odśnieżania dachów z zalegającego śniegu. Biały puch i lód należy również usunąć z chodników przed posesją, by nie narazić się na mandat lub odpowiedzialność za zaistniałe wypadki.
Przepisy nakładają na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, co w praktyce oznacza również konieczność usuwania śniegu i lodu z dachów, balkonów i innych elementów budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny, ponieważ zalegający na dachach śnieg może spowodować katastrofę budowlaną. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami (może zostać ukarany mandatem), a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu lub jego części, do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Właściciele nieruchomości sąsiadujących z chodnikiem są zobligowani przepisami prawa do dbania o jego czystość, choćby ze względów bezpieczeństwa pieszych. Obowiązki ciążące na właścicielu nieruchomości określa art. 5 Ustawy o utrzymaniu czystości w gminach. W ust. 1 pkt 4 przytoczonego artykułu zostało wskazane, że właściciele nieruchomości cyt.: „zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”. Niewypełnienie powyższego obowiązku przez właściciela nieruchomości stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny.
Dodatkowo osoba, na której ciążą te obowiązki może ponieść też odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe w obrębie swojej nieruchomości. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizgnięcie się na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z archiwum Korso z lat 90-tych i początku XXI wieku. Może rozpoznacie siebie opatulonych w szaliki albo swoje auta pod grubą warstwą śniegu?
Mieleckie zimy w latch 90-tych [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: MW
reklama
Przeczytaj również:
HistoriaW tym roku już w grudniu możemy cieszyć (a może przeklinać) sporymi opadami śniegu. Przypomnijmy sobie, jak wyglądały zimy w Mielcu w późnych latach 90-tych. Śniegu nie brakowało!
reklama
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.