reklama
reklama

Wybory prezydenckie. Kiedy Polacy pójdą do urn i na kogo będą mogli zagłosować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński/TuŁódź

Wybory prezydenckie. Kiedy Polacy pójdą do urn i na kogo będą mogli zagłosować? - Zdjęcie główne

Wybory prezydenckie odbędą się w maju. Szczegóły poznamy wkrótce. | foto Tomasz Śliwiński/TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z krajuZa kilka miesięcy w Polsce nastąpi zmiana na stanowisku prezydenta. Kto ma szansę zastąpić Andrzeja Dudę? Co na tę chwilę wiemy o wyborach?
reklama

Zgodnie z polskim prawem, wybory prezydenckie zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Kilka dni temu marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że dokładną datę wyborów prezydenckich ogłosi na początku stycznia, najprawdopodobniej tuż po święcie Trzech Króli. Dodał jednak, że pierwsza tura odbędzie się w maju. Co jeszcze wiemy? 

reklama

Wybory 2025. Karuzela nazwisk z KO, PiS, Lewicy, Trzeciej Drogi i Konfederacji

W przyszłym roku Andrzej Duda zakończy drugą kadencję na stanowisku głowy państwa. W 2020 roku zdobył 51,03 proc. głosów. Na jego kontrkandydata, którym był Rafał Trzaskowski, w drugiej turze zagłosowało 48,97 proc. wyborców.  

Kto ma szansę zmierzyć się w najbliższych wyborach? Na tę chwilę mamy dwóch kandydatów, którzy zadeklarowali swój start. Jako pierwszy zrobił to Sławomir Mentzen z Konfederacji. – Uważam się za jedynego niezależnego od PO-PiS-u kandydata w wyborach prezydenckich – stwierdził i zaproponował Szymonowi Hołowni, który również potwierdził swoje prezydenckie aspiracje, debatę. Dodajmy, że marszałek sejmu jest kandydatem Trzeciej Drogi (lub jej części, bo PSL może wystawić własnego kandydata). 

reklama

Jeżeli chodzi o Koalicję Obywatelską, to tu "w grze" są dwa nazwiska: szef MSZ Radosław Sikorski oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.  O tym, kto będzie miał szansę zamieszkać w pałacu prezydenckim, mają zadecydować partyjne prawybory. Głosowanie zostanie przeprowadzone 22 listopada.

Prawybory w KO przed wyborami prezydenckimi

Dodajmy, że Sikorskiego popiera m.in.  Roman Giertych, który napisał  "List do przyjaciół z Koalicji Obywatelskiej". – Żyjemy w świecie, w którym skończył się czas sympatyczniejszych zwycięzców. Kamala Harris była o 1000 razy bardziej sympatyczna niż Trump, a jednak przegrała. W trudnych czasach ludzie szukają twardych przywódców – przekonywał Giertych, który od lat przyjaźni się z Sikorskim.

reklama

Radek ze swoim charakterem, wojenną przeszłością, twardym (czasem brutalnym) językiem jest takim przywódcą. I kogokolwiek nie wystawiłby PiS, to nie ma nikogo o twardszym charakterze. To stanowi gwarancję, że w bezpośrednim starciu Sikorski zmiażdży kandydata partii Kaczyńskiego. Ludzie szukają Prezydenta, który będzie liderem. Sikorski spełnia to kryterium w 100 procentach

– dodał. 

Wybory prezydenckie 2025. Z Lewicy najpewniej kobieta. Kogo wystawi PiS?

Nie znamy również kandydata na prezydenta największej partii opozycyjnej. Na liście PiS  mają się znajdować m.in. Przemysław Czarnek, Tobiasz Bocheński, Mariusza Błaszczak, a nawet Daniel Obajtek, czy Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 

reklama

Rafał Bochenek, rzecznik prasowy PiS, tłumaczył niedawno, że partia prowadzi badania socjologiczne oraz konsultacje ze  środowiskiem prawicowym w Polsce, które mają pomóc w podjęciu tej ważnej decyzji. 

Prezes partii dopytywany, kiedy poznamy nazwisko kandydatka, apelował o cierpliwość. – Platforma Obywatelska mówi o 7 grudnia. My chcemy być wcześniej, ale proszę nas tak nie poganiać – stwierdził Jarosław Kaczyński.  

Nie wiadomo również, kto będzie kandydatem Lewicy. Robert Biedroń zdradził mediom, że będzie to najprawdopodobniej jedna z kandydatek: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk lub Magdalena Biejat

Kandydat na prezydenta RP – jakie musi spełniać warunki? 

Przypomnijmy, zgodnie z konstytucją na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel Polski, który:

  • najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat,
  • korzysta z pełni praw wyborczych,
  • przedstawił dowód (podpisy), że jego kandydaturę zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
 

Prezydentem Rzeczypospolitej wybrany zostaje kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Jeżeli nikt nie uzyska wymaganej większości, w dwa tygodnie po pierwszej turze wyborów zostaje przeprowadzona druga tura wyborów.

Kampania wyborcza rozpocznie się formalnie z dniem ogłoszenia postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów.  

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama