Reklama

Reklama

Zwłoki przez 12 godzin leżały w mieszkaniu. Lekarze boją się stwierdzać zgonów

Opublikowano: 9 listopada 2020 18:06
Autor:

Zwłoki przez 12 godzin leżały w mieszkaniu. Lekarze boją się stwierdzać zgonów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W jednym z bloków zmarł 94 -letni mężczyzna. Zwłoki przez dwanaście godzin leżały w mieszkaniu, gdyż pomimo telefonów rodziny, nikt nie chciał stwierdzić zgonu. Zdarzenie to miało miejsce kilkanaście dni temu na jednym z osiedli Przemyśla. Jak się jednak okazuje problem ten narasta. Lekarze nie chcą orzekać zgonów w domach, bo boją się koronawirusa.

94-letni mężczyzna z Przemyśla umarł śmiercią naturalną. Był schorowany, ale nie miał korononawirusa. Rodzina dzwoniła na policję, do przychodni, do  szpitala na oddział ratunkowy. Nikt nie chciał odebrać zwłok. Dopiero po całej nocy i w sumie około 12 godzinach czekania zlitował się właściciel prywatnego zakładu pogrzebowego, który zabrał zwłoki, zawiózł do szpitala gdzie lekarz stwierdził zgon.
CZYTAJ TAKŻE: Jakie leki warto mieć w domu na wypadek koronawirusa

 Jak się jednak okazuje problem ten narasta. Ludzie umierają w domach, a lekarze chcą orzekać zgonów w domach, gdyż boją się koronawirusa

Problem ten dostrzegł Związek Powiatów Polskich, który  domaga się prawnych regulacji w tej kwestii., gdyż dotychczasowe przepisy  pochodzą z lat 50 minionego wieku, a wzorowane były  na przepisach przedwojennych.

Przepisy są stare i ułomne, ale według nich  zgon poza szpitalem powinien stwierdzać lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, na którego liście zmarły był w dniu śmierci. W przypadku, gdy ten lekarz z przyczyn obiektywnych nie jest w stanie stwierdzić zgonu (np. z powodu przybywania na kwarantannie, zwolnieniu chorobowym, urlopie ) zobowiązanym do tego  powinien być dowolny lekarz POZ wybrany przez powiadamiającego o zgonie, wykonujący działalność leczniczą w promieniu 40 km od miejsca, w którym znajdują się zwłoki.
CZYTAJ TAKŻE: Nagłośniony przez lekarzy pulsoksymetr do walki z koronawirusem. Jego ceny i dostępność w mieleckich aptekach

Żeby nie skazywać członków rodziny na wielogodzinne przebywanie w mieszkaniu ze zmarłym i  zachęcić lekarzy do stwierdzania  takich zgonów  Związek Powiatów Polskich zaproponowała, żeby lekarz otrzymywał za tę czynność dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100 zł. 100 zł  to kwota odpowiadająca stawce za lekarską wizytę domową u pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, a kwota ta powinna być finansowana przez Narodowy  Fundusz Zdrowia.

Jednocześnie samorządowcy zwracają uwagę, że w tej sprawie już  w poprzedniej kadencji Sejmu występowaliśmy z petycją, a Sejmowa Komisja ds. Petycji zwróciła się do Ministra Zdrowia o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Od tego czasu  w sprawie nic się jednak nie dzieje.

Najważniejsze założenia projektowanej zmiany w dotyczą między innymi tego, że o  śmierci danej osoby  będą się mogli wypowiadać nie tylko lekarze, ale także pielęgniarki i ratownicy medyczni. Będą uprawnieni do sporządzenia „protokołu śmierci”.  

Na podstawie tego protokołu potwierdzenie zgonu ma być dokonywane przez "osobę potwierdzają śmierć" czyli "koronera", który funkcjonuje już od dawna w wielu krajach świata.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Jack

    Ejjj, „obiektywne dziennikarstwo”, na jakiej bazie stwierdziliscie radośnie, że „lekarz nie przyjechał bo bal się koronawirusa”...?Na jakiej bazie stwierdziliście, że ma obowiązek za darmo wykonać czynność na rzecz gminy/powiatu...? Słabo, serio.