Reklama

Zwiedzili starożytną świątynie i najstarszy uniwersytet. Uczniowie mieleckiej "budowlanki" opowiadają o wizycie w Hiszpanii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 19 do 23 kwietnia 10 uczniów i czterech nauczycieli z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu wyjechali do szkoły IES Atenea położonej w mieście Alcalả de Henares niedaleko Madrytu w Hiszpanii. Spotkanie zorganizowano w ramach programu Erasmus+ „UE Values for Inclusion”, a myślą przewodnią było propagowanie wartości Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym w szkole. Przeczytajcie ich relacje.

Oprócz mielczan i Hiszpanów w spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkoły I.E.S. "Alfonso Maria de Liguori" w Sant'Agata De Goti we Włoszech i ze szkoły Osnovna Šola w Pivka w Słowenii.

"Po przywitaniu się z Hiszpanami zwiedzaliśmy miasto w mieszanych narodowościowo grupach oprowadzani przez uczniów tutejszej szkoły. Połączone było to z grą miejską, a uzyskiwanie punktów nawiązało już współpracę międzynarodową. Zobaczyliśmy najstarszy uniwersytet w Hiszpanii, gotycką katedrę, dom urodzenia Cervantesa i okazały plac Cervantesa w centrum historycznym miasta." - opowiadają uczniowie.

32 przyjezdnych uczniów oraz kilkakrotnie więcej uczniów hiszpańskich integrowało się w szkole na różne sposoby. Gry i zabawy „przełamujące lody”, umożliwiające zapamiętanie obco brzmiących imion, poznanie swoich zainteresowań, różnorodne zajęcia sportowe, w tym taniec i Taekwondo, nauka aktywnego słuchania oraz wiele innych umożliwiły integrację w formie przyjemnej i pożytecznej.

"Zwiedzaliśmy szkołę pod przewodnictwem uczniów z różnych klas. Podziwialiśmy m.in. laboratorium chemiczne i salę muzyczną z różnymi instrumentami. Posłuchaliśmy tam utworów wykonywanych przez uczniów. Nauczyciel biologii pokazał nam ogródek warzywny, gdzie uczniowie w ramach lekcji biologii uprawiają warzywa. Bardzo miłym akcentem był „kącik polski” wykonany przez hiszpańskich uczniów. Słoweńcy i Włosi też otrzymali swoje „kąciki”. Zaprezentowali też sposoby promowania zdrowego stylu życia" - relacjonuje młodzież.

W przeddzień Dnia Ziemi 21.04.2022 uczestnicy programu Erasmus+ wspólnie posadzili 4 drzewa na dziedzińcu szkoły IES Atenea w Hiszpanii. Uczniowie ZSB posadzili jeżówkę - drzewko typowe dla strefy śródziemnomorskiej z rodziny wrzosowatych. Na ekologicznym patrolu w rezerwacie przyrody poznawali wszystkimi zmysłami naturalne środowisko.

Nauczyciele uczestniczyli w ciekawym szkoleniu: „Jak przeciwdziałać wykluczeniu i konfliktom wśród młodzieży”. Prezentowali to uczniowie szkoły oraz jej absolwenci.

"Zwiedziliśmy również Madryt. W tym ponad 900-letnim mieście zwiedzanie rozpoczęliśmy przy Temple of Debod - starożytnej świątyni podarowanej Hiszpanii przez Egipt. Potem podziwialiśmy Spain Square (Plac Hiszpański) położony na starówce, piękny Royal Palace of Madrid (oficjalną siedzibę Jego Królewskiej Mości i katedrę Santa Maria la Real de la Almudena (styl gotycki w środku i neoklasycystyczny na zewnątrz). Budowa została ukończona w 1993, kiedy Papież Jan Paweł II ją poświęcił. Widzieliśmy tez Plaza de la Villa - plac powstały w miejscu arabskiego suku (targu). Naszym miejscem zbiórek był główny plac Madrytu: Plaza Mayor. Odbywały się tu corridy, procesje, ale i procesy inkwizycyjne i publiczne egzekucje. Polskiej grupie udało się też wejść do słynnego muzeum Prado! Podziwialiśmy dzieła m. in. El Greco, Goyi, Velazqueza i Boscha." - opisują uczniowie budowlanki.

Wieczorem gospodarze przygotowali dla uczestników Erasmusa poczęstunek. Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy programu świetnie bawili się na dyskotece zorganizowanej przez gospodarzy. Hitem była "Belgijka", którą nasi uczniowie porwali wszystkich do tańca.

W czasie wolnym uczniowie ZSB spotykali się ze swoimi nowymi przyjaciółmi ze Słowenii, Włoch i Hiszpanii. Po południu już na lotnisku, dzielili się wrażeniami ze wspaniałego pobytu w Hiszpanii. Podkreślali, jak ważny to był dla nich wyjazd, opowiadali, jak zadziwiająco łatwo przełamali barierę językową i jakie nowe przyjaźnie zawarli.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy