Reklama

Znów limity w sklepach i zakaz imprez. Od soboty duże zmiany

Opublikowano: czw, 15 paź 2020 18:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd ogłosił nowe strefy czerwone w Polsce, czyli obszary z największymi restrykcjami. od soboty znajdą się w niej 152 powiaty z 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Powiat mielecki jest już w czerwonej strefie od ubiegłej soboty. W związku z pogarszającą się sytuacją z koronawirusem premier ogłosił nowe obostrzenia. Jednym z nich jest wprowadzenie limitów w sklepach.

Na czwartkowej (15 października) konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rząd wprowadził kolejne obostrzenia. Są one spowodowane coraz większa liczbą zakażonych w kraju. Dziś odnotowano kolejny rekord zakażonych (8099 osób).


Nowe obostrzenia w strefie czerwonej - od soboty 17 października:

  • Po 5 osób na jedną kasę w sklepach
  • Działalność gastronomii w godz. 6-21, potem tylko na wynos. Co drugi stolik zajęty
  • Transport publiczny - 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
  • Zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, itp.) - od 19 października
  • Max. 1 osoba na 7 metr kw. podczas uroczystości religijnych
  • Zgromadzenia publiczne do 10 osób
  • Szkoły wyższe i średnie - nauczanie zdalne
  • Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • Wydarzenia kulturalne do 25 proc. publiczności
  • Zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni

Przeczytaj także: Utrudnienia na ul. Przemysłowej w Mielcu


Premier apelował, by chronić osoby starsze, dla których koronawirus jest największym zagrożeniem. 

- Apeluję o to, żeby wszystkie osoby starsze zostały w domach, a wolontariusze, samorządy, miejskie ośrodki pomocy społecznej, gminne ośrodki pomocy społecznej, harcerze, Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w dowiezieniu posiłków czy niezbędnych lekarstw albo innych artykułów - stwierdził premier.

Morawiecki wskazał, że wśród celów rządu jest zapewnienie wydajności służby zdrowia oraz utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy. 

Nie jesteśmy też skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali - mówił.

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - podkreślił premier.


Podkreślił, że - podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi do nas wrócić także dziś: zostań w domu. Jak mówił, jeśli ktoś może pracować zdalnie, niech pracuje zdalnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.