reklama

Znani mielczanie stworzyli żywy obraz [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Znani mielczanie stworzyli żywy obraz [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego – przypadającą na dzień 22 stycznia – Muzeum Regionalne SCK w Mielcu zorganizowało niezwykłą akcję. Znani mielczanie stworzyli tak zwany żywy obraz.

Mielec jako miasto (i cała ziemia mielecka) był bardzo zaangażowany w pomoc powstaniu. Tu w okolicach formowały się powstańcze oddziały, stąd szła pomoc materialna dla powstania, stąd przerzucano ochotników na drugą stronę Wisły.

W 1913 r. również w Mielcu obchodzono uroczyście 50 rocznicę powstania 1863 r. Wówczas to grupa mielczan postanowiła odtworzyć tzw. żywy obraz, na wzór słynnego obrazu Artura Grottgera „Bitwa”. Stworzyli go mielczanie, młodzi mężczyźni (głównie gimnazjaliści i studenci) zainspirowani przez znanego mieleckiego fotografa, społecznika i aktora amatora Augusta Jadernego.

Nawiązując do tamtych wydarzeń sprzed 155 laty dyrektor Muzeum Regionalnego dr Jerzy Skrzypczak zaprosił grono mielczan do wzięcia udziału w projekcie żywego obrazu „Bitwa”. Stroje z epoki i broń wypożyczono z teatru rzeszowskiego im. Siemaszkowej. Część broni użyczyli także prywatni kolekcjonerzy. Zdjęcia wykonał Stanisław Bryg z Foto-Lab, reżyserem inscenizacji, która miała miejsce w parku i Pałacyku Oborskich była Jadwiga Klaus.

Sprawa wcale nie była znowu taka prosta i łatwa jak by się mogło wydawać. Trzeba było wykonać wiele ujęć, zanim wybrano właściwe zdjęcie, odpowiadające grottgerowskiemu obrazowi i przesłaniu. Żywy obraz być może trafi na kilka bilbordów na terenie miasta z napisem: „Mielec pamięta”. Bo naprawdę pamięta!

W grupie inscenizacyjnej wzięli udział: marszałek województwa Władysław Ortyl, starosta powiatu Zbigniew Tymuła, wiceprezydent Jan Myśliwiec, wiceprzewodniczący Rady Andrzej Zemmel, szef komisji kultury Marek Zalotyński, Fryderyk Kapinos, Romuald Rzeszutek, Jerzy Flis, Bogdan Kołacz, Konrad Jędrzejowski, Roman Matłosz, oraz Jerzy Skrzypczak.

„Żywy obraz” to rekonstrukcja dzieła malarskiego tworzona przy udziale ludzi przedstawiających daną scenę. Popularność żywych obrazów przypadła zwłaszcza na przełom XIX i XX w. Odbywały się w domach prywatnych lub publicznie, w salach widowiskowych, z udziałem aktorów zawodowych lub amatorów.

Inscenizacja miała miejsce w sobotę, 20 stycznia w Parku i w Pałacyku Oborskich w Mielcu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE