Reklama

Dziś przestawiamy zegarki. Czy już po raz ostatni?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Dziś przestawiamy zegarki. Czy już po raz ostatni? - Zdjęcie główne

Zegarki zmieniamy z godz. 2 na 3. | foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliża się ta noc, podczas której przestawimy zegarki. Naukowcy i ekonomiści od lat powtarzają, że trzeba odejść od tej praktyki. Czy jest na to szansa?

Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku. Dzieje się tak w ostatni weekend marca (przejście na czas letni) i pod koniec października (na czas zimowy). Właśnie zbliża się ten moment, w którym kolejny raz doświadczymy zmiany. W nocy z 26 na 27 marca przestawimy zegarki z godziny 2 na 3. 

Tradycyjna zmiana czasu

Zmiana czasu to pewnego rodzaju tradycja gospodarcza sięgająca 1916 roku, mająca wydłużyć dzień pracy i pomóc zaoszczędzić energię elektryczną. Chodziło o m.in. robotników w fabrykach, którzy mogli wykonywać swoje zadania dłużej przy świetle dziennymi. Jednak już od lat ekonomiści podkreślają, że ten powód się współcześnie wyczerpał.

Także naukowcy i lekarze twierdzą, że zmiana czasu jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Przez krótki okres po przestawieniu zegarów można odczuwać szereg dolegliwości. Od zmęczenia, znużenia przez brak koncentracji po rozdrażnienie. Mowa jest także o częściej występujących zawałach serca.

Decyzja w sprawie zmiany czasu 

Dlatego Unia Europejska chce odejść od tej praktyki. Parlament Europejski zgodził się na to już w 2019 roku. Jednak wspólnotowe przepisy wskazują, że zanim nowe rozwiązania wejdą w życie, muszą je zaakceptować wszystkie kraje członkowskie. W UE liczono, że uda się wszelkie procedury zakończyć szybko. Jednak ten temat w wielu państwach zszedł na dalszy plan.

W październiku 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało ważny komunikat. Przekazano w nim, że Unia Europejska zaleca krajom członkowskim stosowanie się do aktualnie obowiązujących przepisów odnośnie do zmiany czasu jeszcze przez najbliższe pięć lat. Oznacza to, że w Polsce najprawdopodobniej do 2026 roku będziemy mieć do czynienia ze zmianą czasu z zimowego na letni i odwrotnie.

Zmiana czasu 2022- 2026. Daty zmiany czasu na letni i zimowy

Kiedy jest zmiana czasu, zgodnie z którą w najbliższych latach obowiązywać będzie czas letni? Zmiana czasu z zimowego na letni w latach 2022-2026 nastąpi: 

  • w 2022 r. – 27 marca
  • w 2023 r. – 26 marca
  • w 2024 r. – 31 marca
  • w 2025 r. – 30 marca
  • w 2026 r. – 29 marca
Zmiana czasu z letniego na zimowy w latach 2022- 2026 obowiązywać będzie natomiast: 

w 2022 r. – 30 października

w 2023 r. – 29 października

w 2024 r. – 27 października

w 2025 r. – 26 października

w 2026 r. – 25 października

 

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy