Reklama

Zmarł Tadeusz Pakuła, szef pilotów w WSK „PZL-Mielec”

Opublikowano: pt, 25 gru 2020 19:30
Autor: | Zdjęcie: Fot. Encyklopedia Miasta Mielca

Zmarł Tadeusz Pakuła, szef pilotów w WSK „PZL-Mielec” - Zdjęcie główne

foto Fot. Encyklopedia Miasta Mielca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 24 grudnia zmarł były szef pilotów doświadczalnych WSK PZL Mielec, Tadeusz Pakuła.

Urodził się 27 marca 1933 r. w miejscowości Rokitno. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłową w Zamościu w 1952 r., a następnie studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej (kierunek: budowa osprzętu lotniczego), uzyskując w 1956 r. tytuł inżyniera lotnictwa.

Od 1 listopada 1956 r. do 1990 r. pracował w WSK „PZL-Mielec” na stanowiskach: technologa w Wydziale 57 (do 1960 r.), zastępcy kierownika Wydziału 57 (1960-1965), kierownika Wydziału 57 (1965-1969), samolotowego pilota doświadczalnego (1969-1973), szefa pilotów, szefa personelu lotniczego, pilota samolotowego-instruktora I klasy i samolotowego pilota doświadczalnego I klasy (1973-1990).

Równolegle do pracy zawodowej działał społecznie w Aeroklubie Mieleckim jako pilot instruktor szybowcowy, pilot-instruktor samolotowy, szef wyszkolenia i członek Zarządu (sekretarz). Ponadto należał do Mieleckiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Ogółem wylatał około 12 000 godzin na samolotach i około 1 000 godzin na szybowcach. Jako pilot szybowcowy uzyskał międzynarodową odznakę szybowcową z trzema diamentami. Będąc pilotem samolotowym, zdobył licencję pilota samolotowego liniowego z uprawnieniami pilota instruktora samolotowego I klasy oraz pilota doświadczalnego I klasy.

Opracował pierwszą w Polsce Instrukcję wykonywania lotów patrolowych oraz lotów połączonych z gaszeniem pożarów.  Był także autorem Programu szkolenia lotniczego pilotów w zakresie patrolowania i gaszenia pożarów lasów, który po sprawdzeniu w szkoleniu praktycznym pilotów został przez Ministerstwo Komunikacji zalecony do wykorzystywania we wszystkich przedsiębiorstwach lotnictwa gospodarczego, prowadzących działalność przeciwpożarową. Sam uczestniczył w wielu lotach instruktażowych i operacyjnych na samolotach M-18 „Dromader”, połączonych z gaszeniem pożarów lasów, m.in. w Grecji i w Kanadzie.

Wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 30–lecia Polski Ludowej, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaką 100–lecia Sportu Polskiego, Odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego”, Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Aeroklubu PRL” i Pamiątkowym Medalem „Za aktywne uczestnictwo w produkcji samolotów An-2” (nadany przez dwóch ministrów ZSRR) oraz wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Mielca (1983).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.