Największe złoża bursztynu, czyli tak zwanego złota Bałtyku, znajdują się w okolicach dzisiejszego Kaliningradu, na półwyspie Sambia, w okolicach Gdańska i Kłajpedy oraz na Łotwie. Ale występuje on także w dużych ilościach na Wołyniu i na Lubelszczyźnie. Lasy bursztynowe (głównie ówczesne gatunki sosen i modrzewi) porastały tereny dzisiejszej Skandynawii. Obficie wydzielana żywica tych drzew spływała ówczesną wielką rzeką Eridanos do morza, gdzie stopniowo przez miliony lat zmieniała się w bursztyn, o różnych odmianach barwnych. Znaleziony na plaży po sztormowej pogodzie był zawsze miłą pamiątką wakacyjną i cieszył oko swoją ciepłą barwą.
Bursztyn - nośnik historii
Bursztyn od najdawniejszych czasów używany był jako kamień ozdobny i leczniczy. Już w paleolicie wyrabiano z niego amulety. Był przedmiotem handlu w całej Europie. Niezwykłym powodzeniem cieszył się zwłaszcza w Cesarstwie Rzymskim. Znajdowano go też w grobowcach faraonów egipskich i grobach mykeńskich. Wyprawy po bursztyn organizowano od V w. p.n.e. Tak powstał słynny bursztynowy szlak rozpoczynający się nad Adriatykiem w Akwilei i dalej od Vindobony (Wiedeń) poprzez Bramę Morawską do Budorigum (Wrocław), Calisię (Kalisz), Askaukalis (Bydgoszcz) do Pruszcza Gdańskiego, który był protoplastą dzisiejszego Gdańska. Szlak bursztynowy znaczą znaleziska archeologiczne rzymskich monet i różnych wyrobów z terenu cesarstwa.
Bursztyn w pałacyku
Wystawa "Złoto Bałtyku", prezentowana w pałacyku Oborskich, jest owocem współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Zastygająca żywica często była pułapką dla owadów, skorupiaków czy roślin. Na wystawie można obejrzeć wspaniałe okazy tak zwanych inkluzji, czyli owadów i roślin oblanych żywicą bursztynową. Takie okazy są najcenniejsze i najbardziej poszukiwane przez zbieraczy. Można się także zapoznać z historią powstawania jantaru, jego występowaniem na świecie, metodami pozyskiwania oraz możliwościami wykorzystania w rzemiośle artystycznym od średniowiecza po czasy współczesne.
Wystawa będzie czynna do początku stycznia 2018 r. Na jej bazie można skorzystać z lekcji muzealnych.