Reklama

Zła jakość powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. Mielec nie wygląda dobrze

Opublikowano: ndz, 6 gru 2020 10:11
Autor: | Zdjęcie: Fot.Archiwum

Zła jakość powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. Mielec nie wygląda dobrze - Zdjęcie główne

Mając świadomość złej jakości powietrza i związane z tym zagrożenia powinniśmy więc przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę | foto Fot.Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zła jakość powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19. Jeśli chodzi o Mielec to od lat jakość powietrza jest powodem niepokojów mieszkańców, na co wpływ mają zarówno zanieczyszczenia przemysłowe jak i tak zwana niska emisja z domowych pieców grzewczych. Mając tą świadomość powinniśmy zadbać o właściwą ochronę. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jakość powietrza w wielu miastach Polski, zwłaszcza na południu kraju, jest zła.  Mielec nie należy do miast, w których stężenie pyłów zawieszonych jest największe, ale okresowo również w nim występują duże zanieczyszczenia powietrza.

Oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem ma fatalne skutki dla zdrowia, między innymi zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19, czego dowiodło m.in. badanie przeprowadzone przez Airly, która specjalizuje się w badaniu jakości powietrza i razem z Onetem prowadzi akcję Oddychaj Polsko.

W naszym badaniu przeanalizowaliśmy dane z wszystkich powiatów w Polsce. Sprawdziliśmy liczbę osób zakażonych koronawirusem i porównaliśmy ją z kilkoma różnymi parametrami, by uniknąć błędu fałszywej korelacji. Porównaliśmy zatem oprócz jakości powietrza także parametry takie jak gęstość zaludnienia, odsetek dzieci, które chodzą do szkoły, liczbę osób zatrudnionych w przemyśle oraz liczbę osób starszych, które są jak wiemy bardziej podatne i gorzej przechodzą COVID-19 - powiedział Wiktor Warchałowski, prezes i współzałożyciel Airly na łamach Onetu.

Jednocześnie podsumował.
 

- W wyniku tej analizy widać wyraźnie, że zanieczyszczenie powietrza ma dwukrotnie większy wpływ na zachorowalność na COVID-19 niż chociażby gęstość zaludnienia.

Jak się chronić przed złą jakością powietrza

Mając świadomość złej jakości powietrza i związane z tym zagrożenia   powinniśmy więc przede wszystkim zadbać o odpowiednią ochronę. Podstawą jest wybór odpowiedniej maseczki.

Generalnie powinniśmy zrezygnować całkowicie z przyłbic bo one nie chronią ani przed koronawirusem ani pyłem zawieszonym. W tej chwili powinniśmy też odstawić na bok maseczki bawełniane, bo one co prawda w najsłabszy sposób, ale chronią przed koronawirusem, ale nie chronią zupełnie przed pyłem zawieszonym.

Teraz kiedy mamy do czynienia  z mocno zanieczyszczonym powietrzem powinniśmy korzystać przede wszystkim z maseczek FFP2 bez zaworka i o takie pytać w aptekach czy punktach sprzedaży, bo  one chronią nas zarówno przed koronawirusem jak i zakażeniem powietrza.
Maska bez zaworka filtruje zarówno powietrze wdychane jak i wydechane stanowiąc obustronną ochronę.

Na rynku są maseczki  typowo antysmogowe, które nie spełniają  jednak  wszystkich zadań związanych z ochroną  przed koronawirusem. Maseczki te mają filtry wdechowe, które chronią osoby wdychające powietrze, ale nie zatrzymują tego co wydechamy. Sami się więc chronimy, ale jeśli jesteśmy zarażenie to innych już nie, możemy ich zarazić.

Jeśli chcemy więc używać tych masek to tylko takie, które są wyposażone w filtr wdechowo-wydechowy, albo w filtr węglowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.