Reklama

Zdrożeje wymiana oleju w samochodach. Wszystko przez opłatę depozytową

Opublikowano: ndz, 17 sty 2021 07:46
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Zdrożeje wymiana oleju w samochodach. Wszystko przez opłatę depozytową - Zdjęcie główne

Wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona specjalną opłatą depozytową, którą zapłaci kierowca. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wymiana oleju silnikowego zostanie obłożona specjalną opłatą depozytową, którą zapłaci kierowca. Wprowadzenie nowej opłaty, doliczanej do litra oleju przewiduje opracowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt przepisów.

Opracowana przez rząd opłata depozytowa od oleju silnikowego, to kolejne pomysł, który uderzy nas po kieszeni. Opłata ta będzie przypominać kaucję stosowaną w przypadku wymiany zużytego akumulatora.  Dla kierowców, a dziś praktycznie każdy ma samochód i musi w nim co najmniej raz na rok wymienić olej oznacza to, że za nowy olej silnikowy zapłacą więcej, bo sprzedawca  będzie musiał doliczyć te opłatę do ceny oleju.

Jak się zakłada w projekcie nowych przepisów wprowadzenie nowej opłaty ma  doprowadzić do ukrócenia procederu zużywania oleju silnikowego do celów opałowych. Resort finansów wskazuje, że proponowana wysokość maksymalna opłaty depozytowej to 10 zł za litr, a uwarunkowania rynkowe uzasadniają wprowadzenie opłaty na poziomie ok. 4,50 zł za 1 litr.

Kaucja nie będzie pobierana w przypadku równoczesnego zwrotu odpowiedniej ilości zużytego oleju (np. przy zakupie i wymianie w warsztacie).

Tyle zapisy projektu nowych przepisów. Co będą jednak mieli zrobić kierowcy, którzy mają starsze samochody, których silniki spalają olej w trakcie eksploatacji? Co mają zrobić kierowcy niektórych nowych samochodów, które mają  zapisane w instrukcji i nie jest to ich wada, że olej pracujący w silniku zużywa się? Co maja zrobić kierowcy motocykli, w których dzieje się podobnie? Co będzie się działo z olejami do silników dwusuwowych?

W takich przypadkach nie będzie szans na spełnienie warunku zwrotu  zużytego oleju w takiej samej ilości jak nabywanego nowego.  Co wtedy z opłatą depozytową? Odpowiedź wydaje się prosta – będziemy musieli ponieść jej koszty. Tak samo będziemy  musieli zapłacić ją przy kupowaniu oleju „na dolewkę”.  

 Zgodnie z założeniami nowych przepisów rozliczenie kaucji miałoby się odbywać tam, gdzie olej jest wymieniany.  I tu znów wątpliwości. Byłby to bowiem kolejny obowiązek, nałożony odgórnie przez państwo na warsztaty samochodowe, w których olej wymieniamy.

Warsztaty byłyby  zobligowane do odbierania zużytego oleju, przechowywania go i ostatecznie oddawania do firm  specjalizujących się w gospodarowaniu tego typu substancjami. Co więcej  według zamiarów ministerstwa, warsztaty miałyby odbierać olej nie tylko od swoich klientów, ale także od ludzi z zewnątrz  np. kierowców, którzy wymienili olej samodzielnie we własnym garażu.

Projekt przepisów nie przewiduje żadnych rekompensat finansowych dla warsztatów samochodowych, na które zostaną nałożone nowe, bardzo poważne obowiązki. I tu wniosek znów jest prosty. Warsztaty przerzucą te nowe  koszty na nas jako kierowców. To znów my za wszystko zapłacimy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +3 / -1

    Józek

    Podwyżki cen wszystkiego podatek cukrowy handlowy kary i grzywny za wszystko PIS już dziękujemy