Reklama

Zarządy powiatów na Podkarpaciu piszą o sytuacji szpitali: "sytuacja podmiotów leczniczych jest zła"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zarządy powiatów na Podkarpaciu piszą o sytuacji szpitali: "sytuacja podmiotów leczniczych jest zła" - Zdjęcie główne

Starostowie z Podkarpacia piszą o sytuacji finansowej szpitali | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Doszło do Konwentu Starostów powiatów z woj. Podkarpackiego. Tematem obrad były publiczne finanse dotowane na podkarpackie szpitale, których organizatorem są samorządy powiatowe. W tej grupie jest także powiat mielecki, który prowadzi szpital specjalistyczny w Mielcu. Poniżej publikujemy treść oświadczenia starostów z woj. podkarpackiego na temat sytuacji finansowej szpitali z Podkarpacia.

"Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego informuje o bardzo złej sytuacji finansowej w podległych im podmiotach leczniczych po wejściu w życie w lipcu 2022 r. nowelizacji ustawy o sposobie naliczania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Nowelizacja nakłada obowiązek wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek, położnych i innych osób. Wbrew zapowiedziom szpitale nie otrzymały odpowiednich środków na sfinansowanie podwyżek. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej środki na podwyżki zostały włączone do wyceny świadczeń, aby zlikwidować tzw. odrębne strumienie finansowania szpitali i doprowadzić do tego, by utrzymywały się one wyłącznie z kontraktów. Jednocześnie wartość kontraktów została zmniejszona przez zastosowanie współczynnika korygującego.   

Świadczenia zdrowotne są wyceniane przez NFZ poniżej kosztów. Dodatkowo szpitale ponoszą wszelkie koszty związane z wysoką inflacją oraz koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych oraz pracowników administracji, którzy również oczekują podwyżek.

Wprowadzona zmiana doprowadziła do konfliktu dyrektorów szpitali z pracownikami i związkami zawodowymi. Efektem tego są kontrole Państwowej Inspekcji Pracy i innych uprawnionych organów oraz pozwy do sądu i spory zbiorowe. 

Szpitale już teraz są poważnie zadłużone a z każdym miesiącem ich kondycja finansowa ulega dalszemu pogorszeniu. Sytuacja w całym kraju jest dramatyczna, co grozi paraliżem służby zdrowia i brakiem dostępności do usług. Aby temu zapobiec potrzebna jest pilna i zdecydowana interwencja ze strony państwa.

Konwent Powiatów Województwa Podkarpackiego oczekuje podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia szpitalom odpowiedniego finansowania, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa oraz faktycznych, niezbędnych kosztów ich funkcjonowania. 

Przewodniczący Konwentu

Powiatów Województwa Podkarpackiego

Józef Jodłowski"

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy