Reklama

Zarząd Województwa Podkarpackiego otrzymał wotum zaufania

Opublikowano:
Autor:

Zarząd Województwa Podkarpackiego otrzymał wotum zaufania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na sesji sejmiku odbyło się głosowanie nad absolutorium dla Zarządu Województwa Podkarpackiego za wykonanie budżetu województwa w 2018 r. Marszałek Ortyl przedstawił radnym najważniejsze założenia i wnioski, jakie płyną z liczącego niemalże 300 stron raportu o Podkarpaciu. Dokument był podstawą do debaty wśród radnych.

Po jej zakończeniu nastąpiło pierwsze w historii Podkarpacia głosowanie nad wotum zaufania dla zarządu województwa. To nowa inicjatywa, którą ustawodawca zawarł w ustawie o samorządzie województwa. Zarząd otrzymał wotum zaufania ogromną większością głosów: aż 23 za, zaledwie 2 głosów sprzeciwu , 2 wstrzymujących się od głosu. Tuż po zakończonym głosowaniu marszałek Władysław Ortyl  przedstawił sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2018 rok.

Jak podkreślał w swym wystąpieniu w zakresie dochodów budżet województwa podkarpackiego na 2018 rok zaplanowany w wysokości 1.256,6 mln zł został wykonany w kwocie 1.197,3 mln zł. Stanowi to 95,3% planu.

Z kolei w zakresie wydatków plan w wysokości 1.293,4 mln zł został wykonany w kwocie 1.143,1 mln zł. Stanowi to 88,4% planowanych wydatków.

Absolutorium zostało przyjęte 22 głosami aprobaty, przy 3 glosach sprzeciwu, 2 radnym wstrzymujących się od głosu.   

Bardzo dziękuję i za wotum zaufania i za absolutorium. Dziękuję wszystkim radnym, którzy pracowali nad budżetem, którzy proponowali zmiany. Dziękuję pani skarbnik i departamentowi budżetu oraz wszystkim pracownikom urzędu – na ręce pana sekretarza – mówił marszałek Władysław Ortyl tuz po otrzymaniu absolutorium.

Wynik głosowania wskazuje, że stan województwa jest dobrze poostrzegany przez radnych województwa i realizacja budżetu, który jest tak ważnym czynnikiem rozwojowym dla regionu jest przez sejmik dobrze oceniana – mówił marszałek Władysław Ortyl w wywiadzie udzielonym dziennikarzom w przewie obrad. 

Mamy w sejmiku większość, ale uważam że debata i dyskusja, które się dziś odbyły są najważniejsze , bo to jest właśnie i czas i miejsce na  prowadzenie debat, które mają na celu rozwijanie Podkarpacia – mówił dziennikarzom wicemarszałek Piotr Pilch, przewodniczący klubu radnych PIS w sejmiku.  

Marszałek Ortyl już wskazywał na konieczność dalszych działań dla rozwoju regionu.

Nie do końca jesteśmy jeszcze zaopatrzeni w infrastrukturę drogową, kolejową, stawiamy na jakość życia – to są obszary, które chcemy aktywizować w tym roku. Chcemy, aby lepiej, ładniej, wygodniej było na Roztoczu, w Bieszczadach, Beskidzie Niskim. Chcemy, aby mieszkańcy mieli lepsze zaopatrzenie w wodę,  aby problemy suszy nas nie dotykały. Oczywiście także bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i ochrona zdrowia to są dla nas sprawy kluczowe – wśród nich Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka – mówił marszałek Ortyl.

W czasie czerwcowej sesji do grona radnych województwa dołączyła radna Joanna Bril, która zastąpiła radnego Adama  Śnieżka, po tym jak został on posłem na sejm RP.  

Podczas sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwale o uczczeniu 30 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Radni zdecydowali także o udzieleniu pomocy finansowej na rzecz powiatu lubaczowskiego oraz o przystąpieniu do realizacji projektu „Szlak karpacki – okrywanie, promocja i ochrona bogactwa kulturowego i przyrodniczego regionu Karpat, który realizowany będzie  z funduszy norweskich i EOG.   

Radni województwa zapoznali się także z informacją dotyczącą strat popowodziowych na terenie województwa w maju 2019 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE