Reklama

Zakończona inwestycja w gminie Mielec. Koniec problemów z wodą

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 września w gminie Mielec odbyło się uroczyste zakończenie modernizacji ujęć i stacji uzdatniania wody w Rzędzianowicach.

W trakcie uroczystości wójt gminy Mielec Józef Piątek przypomniał, że

„na przestrzeni ostatnich 3 lat drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na dodatkowe ilości wody. Niestety na obszarze gminy mamy bardzo słabe zasoby wody głębinowej, a jeszcze większy problem stanowią zmiany klimatu i rytmu opadów, które są od nas niezależne. Dlatego też pilnie dokonaliśmy modernizacji SUW aby móc ciągle i bezpiecznie dostarczać ludziom coś, co im jest najbardziej potrzebne do życia, czyli wodę.”

Realizacja zadania była możliwa dzięki pozyskanym na ten cel środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Łączne nakłady finansowe na ten cel wyniosły 2 803 009,13 złotych, w tym dofinansowanie to 1 613 914,75 złotych.

Dzięki kompleksowej modernizacji nastąpiło usprawnienie całego procesu uzdatniania wody, w tym poprawa jej jakości i co najważniejsze zwiększenie  wydajność samej stacji z 60 do 90 m3/h. Działania inwestycyjne obejmowały:

  • przebudowę całego układu technologicznego SUW, w tym wymianę układu kontrolno-pomiarowego i automatyki,
  • adaptację wewnętrznych pomieszczeń,
  • termomodernizację obiektu (docieplenie stropu, ścian, wymiana stolarki i pokrycia dachu),
  • wymianę pomp głębinowych z osprzętem sterującym w istniejących studniach głębinowych,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej 50 kW.
Stacja Uzdatniania Wody w Rzędzianowicach zaopatruje w wodę pitną 7 miejscowości gminy Mielec, dostarczając wodę 6835 mieszkańcom i stanowi jedyne źródło jej zaopatrzenia.

„Wspieramy dobre inwestycje i dobre decyzje, ale też wspieramy dobrą i sprawną realizację tych inwestycji. Tu mieliśmy tego bardzo dobry przykład. Łatwiej jest decydować o tym, że środki trafią do danego miejsca, gdy widzimy, że one są dobrze wykorzystywane, są przemyślane i celowane w potrzeby mieszkańców" – stwierdził Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

„Dziś to jeszcze nie koniec działań związanych z gospodarką wodną i samą stacją uzdatniania wody. Oprócz drobnych prac na obiekcie chcielibyśmy już w przyszłym roku wybudować tutaj dodatkowy zbiornik wody czystej o pojemności 300m³ oraz w terenie wykonać  2 nowe studnie głębinowe. Obecnie dla tych zadań jest opracowywana dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Także te zadania uwzględniliśmy we wnioskach o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład” - dodał wójt Józef Piątek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy