Reklama

Zakład Kronospan: Modernizacja zakończy się w tym roku

Opublikowano:
Autor:

Zakład Kronospan: Modernizacja zakończy się w tym roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Kronospan Mielec kończy budowę UTWS - systemu ochrony powietrza, który jeszcze w tym roku znacząco ograniczy wpływ zakładu na środowisko w Mielcu. Inwestycja zredukuje emisje oraz ograniczy specyficzny zapach, powstający podczas przetwarzania drewna. Uruchomienie całego systemu odbędzie się w tym roku! Nie jest jeszcze znana ostateczna data.

System ochrony powietrza - UTWS znacząco ograniczy oddziaływanie zakładu na środowisko. Na wdrożenie systemu firma przeznacza ponad 400 mln zł. To aktualnie jedna z kluczowych inwestycji Kronospan, prowadzonych na terenie Polski. 

Koniec inwestycji już blisko

W trakcie jest finalizacja ostatniego, pracochłonnego etapu modernizacji – UTWS, czyli najbardziej skutecznego, innowacyjnego systemu ochrony powietrza, jaki istnieje w branży, który pozwoli zarówno na redukcję emisji pyłu, jak i lotnych związków organicznych, będących przyczyną uciążliwego zapachu. UTWS to najlepsze dostępne rozwiązanie, jakie istnieje obecnie w zakładach produkcji płyt drewnopochodnych. System ochrony powietrza, o którym mowa, to rozwiązanie, które wyraźnie poprawia jakość powietrza, zmniejszając emisję pyłu o ponad 90 proc.  

Co to jest UTWS?

System ochrony powietrza - UTWS znajduje się na liście przepisów BAT (najlepsze dostępne techniki). To rozwiązanie, które Kronospan wdraża w kilku zakładach w Europie. Realizacja tego systemu jest znacznie bardziej kosztowna i trwa dłużej, niż budowa mokrego elektrofiltru, czyli instalacji która także spełnia wymogi BAT. UTWS jest jednak urządzeniem, które, jeśli chodzi o aspekty środowiskowe, przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty.

Obecnie Kronospan jest na etapie montażu zasadniczych elementów składowych systemu UTWS. Możemy więc obserwować ostanie prace przy budowie potężnego elektrofiltru, rozpoczęcie prac przy montażu wymiennika ciepła, a także postępy w montażu konstrukcji wsporczych dla pozostałych urządzeń. Skalę przedsięwzięcia obrazuje fakt, iż ciężar tylko samej instalacji (bez fundamentów), która musi zostać zmontowana sięga 2 000 ton (masa 20 domów jednorodzinnych).

Zakończenie prac i uruchomienie instalacji UTWS odbędzie się w 2018 roku. Termin oddania inwestycji jest dłuższy, niż zaplanowany wcześniej, bowiem dłużej trwał proces uzgodnień administracyjnych. 

Aktualne informacje o postępach inwestycji można śledzić na stronie www.modernizacja-mielec.pl 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE