Reklama

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Opublikowano:
Autor:

Zabezpieczenia przeciwpożarowe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pożar wywołać jest bardzo łatwo. Wystarczy chwila nieuwagi, niedbalstwo lub zwykła bezmyślność. W jednej chwili każdy z nas może stracić dorobek swojego życia. Nikt z nas nie dopuszcza do siebie myśli, że może się nam to przydarzyć. Lepiej dmuchać na zimne i odpowiednio zabezpieczyć nasz dom, mieszkanie, firmę lub budynki użytku publicznego przed pożarem.

Jak prawidłowo zabezpieczyć dom przed pożarem

Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które w znaczący sposób poprawiają i zabezpieczają budynki przed pożarem. Jednym z najprostszych sposobów uniknięcia pożaru jest zamontowanie czujników dymu lub temperatury. Służą one do wczesnego wykrywania zagrożenia. Detektory tego typu to bardzo dobre rozwiązanie i zabezpieczenie. Umożliwiają one jednostkom straży pożarnej na podjęcie odpowiednich działań, zanim ogień się rozprzestrzeni i stanie się zagrożeniem dla życia ludzi. Kluczową kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie czujek w budynku. Warto je umiejscowić w miejscach, w których istnieje dość duże ryzyko wystąpienia pożaru.

Warto również zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt gaśniczy. Najbardziej popularnym i jednocześnie skutecznym sprzętem gaśniczym jest gaśnica. Użycie jej podczas pożaru pozwoli nam na wstępną walkę z żywiołem do czasu przyjazdu straży pożarnej. Gaśnica jest łatwa w użyciu. Za jej pomocą możemy zgasić płomienie lub uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się ognia. Najlepiej sprawdzają się gaśnice uniwersalne, które przeznaczone są do gaszenia różnego rodzajów materiałów łatwopalnych. Takim urządzeniem jest gaśnica proszkowa, która służy do gaszenia ciał stałych, cieczy oraz gazów. Zaletą gaśnic proszkowych jest możliwość gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem. Oprócz gaśnic proszkowych, mamy gaśnice: pianowo – płynowe, śniegowe oraz wodne mgłowe. Powinny się znajdować w dostępnym, widocznym i oznakowanym miejscu.

Niezwykle funkcjonalnym i skutecznym sprzętem przeciwpożarowym jest koc gaśniczy. Jego użycie polega na szczelnym przykryciu płonącego materiału i odcięcie dopływu powietrza. Koc pozwala bezpiecznie stłumić płomienie i służy do gaszenia niewielkich zarzewi ognia. Jest on polecany przez specjalistów. Jest praktyczny, można go używać wielokrotnie. Należy go umieścić w miejscu dużego ryzyka wystąpienia pożaru.

Nie zapominajmy również o apteczce i jej wyposażeniu w akcesoria medyczne.

Detektory dymu i tlenku węgla, gaśnica, koc gaśniczy, czy apteczka, to sprzęty, które powinny znajdować się w każdym domu. Dzięki nim zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpożarowe nasze i naszych najbliższych.

Nowoczesne systemy przeciwpożarowe

Nowoczesne systemy sygnalizacji pożarowej (SSP)posiadają niesamowite możliwości. W ułamku kilku minut umożliwiają nie tylko wykrycie pożaru, ale również wskazują miejsce jego powstania oraz powiadamiają o niebezpieczeństwie Państwową Straż Pożarną. Jednostka centralna SSP uruchamia odpowiednie urządzenia, tj. systemy oddymiania, wentylację pożarową oraz zraszacze, czy inne urządzenia gaszące. Tego typu systemy przeznaczone są dla małych i średnich obiektów o wysokich wymaganiach funkcjonalnych. Jest on bardzo precyzyjny i potrafi zlokalizować zarzewie pożaru z dokładnością do pojedynczej czujki, a wyświetlacz wskazuje pomieszczenie, w którym wybuchł pożar. Wszystko jest monitorowane przez PSP.

Systemy SPP podnoszą bezpieczeństwo ludzi, którzy przebywają w zagrożonym budynku. Możliwe jest to przy udziale jednostek ratowniczych PSP i OSP, które zajmują się ewakuacją oraz gaszeniem.

Serwis sprzętu i systemów PPOŻ

Przegląd serwisowy urządzeń przeciwpożarowych, np. gaśnic oraz systemów przeciwpożarowych odbywa się w ciągu całego okresu eksploatacyjnego i regulowany jest ustawą. Przeprowadzany jest przez firmy autoryzowane. Zarówno instalacje techniczne jak i urządzenia przeciwpożarowe muszą być poddawane okresowym przeglądom technicznym. Konserwacja ich jest zgodna z zasadami, które określają Polskie Normy dotyczące urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic.

Codziennie wybuchają pożary w Polsce. Często giną w nich ludzie. Wyspecjalizowane jednostki ratownicze – Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna zawsze są gotowe, żeby nieść pomoc ludziom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE