Reklama

Z medalem do świata win

Opublikowano:
Autor:

Z medalem do świata win - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ich wina mają wyjątkowy smak i aromat. Przed tygodniem, 6 sierpnia, zdobyli brązowy medal na II Międzynarodowym Festiwalu Win w Tuchowie. Wtedy bracia z Radomyśla Wielkiego przekonali się, że wyprodukowali wino jedyne w swoim rodzaju.

Grzegorz Pachoł z Radomyśla Wielkiego od kilkunastu lat uprawia winogrona. Winnicę założył wraz z bratem Wojciechem w 2015 roku w Zdziarcu. - Posadziliśmy wtedy około 3200 krzewów – opowiada. Winnica rozrastała się z roku na rok, aż zajęła obszar dwóch hektarów. W zeszłym roku bracia wyprodukowali pierwsze wina.

 - Zaczęło się od tego, że chciałem mieć swoje wino - mówi Grzegorz. Najpierw zaczął je robić z różnych owoców. To jednak nie było to. Postanowił więc zasadzić winogrona: w 2001 roku - pierwsze 90 krzewów. Gdy dwa lata później zrobił z nich wino, okazało się, że jest ono zupełnie inne niż wino z owoców, do którego dodaje się wodę i cukier. - Tu jest aromat, smak, koncentracja, wszystko,  co potrzeba – nie kryje entuzjazmu Grzegorz.  

Przez kilka lat uczył się uprawiać krzewy. Jeździł na różne kursy i szkolenia, poznając przy okazji winiarzy z całej Polski.

Ogromne osiągnięcie
Grzegorz postanowił spróbować sił w międzynarodowym konkursie win, który odbył się przed tygodniem w Tuchowie.  Zgłosił do konkursu wino wytworzone z jednego ze szczepów czerwonego winogrona Regent. Nie dowierzał, gdy okazało się, że wino, które zrobił wraz z bratem, zostało uznane za jedno z najlepszych na świecie. 

- Byłem zaskoczony wynikiem  – cieszy się winiarz. I nie ma co się dziwić, bo konkurencja była ogromna. W konkursie brało udział ponad 70 win z Polski i ponad 50 z zagranicy. Rywalizowali winiarze niemal z całej Europy.

To już drugi konkurs, w którym bracia zgłosili swoje wina. Wcześniej uczestniczyli w międzynarodowym konkursie Galicja Vitis, w którym oceniano białe wino. Ich Johanniter uzyskał wysokie noty i pozycję medalową. Ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu  winnica nie zdobyła ostatecznie medalu, bracia otrzymali jednak gratulacje.

Więcej w 33 numerze Korso
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE