reklama
reklama

Wystawa planszowa Janusza Kusocińskiego nadal trwa. Zobaczcie, co na niej znajdziecie! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW hołdzie jednemu z najwybitniejszych sportowców okresu międzywojennego, Januszowi Kusocińskiemu, otwarto wyjątkową wystawę w holu mieleckiej Biblioteki przy ul. Kusocińskiego 2.
reklama

Elementy wystawy planszowej zatytułowanej "Janusz Kusociński: Bieg Ostatni" można na codzień podziwiać wśród bogatych zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, skąd została ona wypozyczona.

Od niedawna mielczanie mają okazję obejrzeć tę wystawę w holu mieleckiej Biblioteki Publicznej przy Kusocińskiego 2.

reklama

Wystawa pojawiła się w Mielcu, ponieważ jest również częścią otwarcia nowej hali sportowo w mieście, stanowiącej uzupełnienie już istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przy ul. Janusza Kusocińskiego oraz na Osiedlu Janusza Kusocińskiego.

Janusz Kusociński, znany również pod pseudonimem "Kusy", to postać niezapomniana dla historii sportu oraz historii Polski. Jego triumfy na arenie międzynarodowej to zaledwie wierzchołek góry lodowej jego wielkich osiągnięć. W roku 1932 zdobył tytuł mistrza w biegu na 10 km podczas igrzysk olimpijskich w Los Angeles, stanowiąc zarazem powód do dumy dla całej Polski. Był rekordzistą świata i zdobywcą wielu prestiżowych tytułów w zawodach międzynarodowych.

reklama

Jednak jego życie było znacznie bardziej wielowymiarowe niż tylko osiągnięcia sportowe. We wrześniu 1939 roku, w obliczu narastającej wojny, Kusociński walczył w obronie Warszawy. Okupacja hitlerowska nie złamała jego ducha — kontynuował działalność konspiracyjną, walcząc przeciwko okupantom. Po aresztowaniu został stracony przez Niemców, stając się jednym z wielu walczących o wolność i niepodległość.

Wystawa "Janusz Kusociński: Bieg Ostatni" nie tylko oddaje hołd sportowcowi, ale także ukazuje tło historyczne, w jakim żył i działał.

Nam, współczesnym widzom daje możliwość zagłębienia się w historię sportu, patriotyzmu i trudnych czasów, przez które Polska przechodziła.

reklama

Społeczność mieleckiej biblioteki zachęca nie tylko do obejrzenia wystawy, ale także do wypożyczania książek o patronie ulicy i osiedla, aby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę na temat życia i osiągnięć Janusza Kusocińskiego. "Janusz Kusociński" autorstwa S. Szczepłka oraz "Ostatnie okrążenie Kusego" autorstwa B. Tuszyńskiego to pozycje, które stanowią prawdziwe skarby w zbiorach biblioteki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama