Reklama

Wystawa o Sprawiedliwych Powstańcach

Opublikowano:
Autor:

Wystawa o Sprawiedliwych Powstańcach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to okazja do bliższego poznania jego uczestników oraz ich wzruszających i inspirujących historii. Muzeum w Markowej organizuje wystawę "Sprawiedliwi Powstańcy '44", o ludziach, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim i ratowali Żydów.

Na powstańców warszawskich można i trzeba spoglądać z wielu perspektyw. także skupiając się na tych, którzy poza doświadczeniem powstańczym poszczycić się mogą pomocą udzielaną skazanym przez okupanta na zagładę Żydom.

To właśnie oni – Sprawiedliwi Powstańcy’44, a więc ci, którzy obok odznaczeń przyznanych im w uznaniu męstwa wojennego, posiadają też przyznany przez izraelski instytut Yad Vashem tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (otrzymywany często wraz ze znajomymi i rodzinami), są bohaterami tej wystawy.
Prezentowane biogramy to historie podwójnej walki. Pierwsza to bezpośrednie starcie z niemieckim okupantem, prowadzone na barykadach powstańczej Warszawy, w komórkach wywiadowczych, radiostacjach, fabrykach, szpitalach polowych. Druga to walka z nim w ukryciu, w tajemnicy, odbywająca się pod murami getta, w kryjówkach stających się schronieniem dla eksterminowanych Żydów, w biurach organizujących fałszywe dowody tożsamości.

Obie prowadzone są w poczuciu bezsilności, w gniewie i wszechobecnym strachu - w każdym przypadku realną ceną za sprzeciw wobec dokonującej się krzywdy jest śmierć. W tle wciąż pozostaje wyniszczona kilkuletnią okupacją Polska, zmagająca się z nazistowskim i sowieckim wrogiem.

 

Termin:
01.08-03.10.2019
Markowa 1487

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE