- Są wyniki egzaminów maturalnych. Jak najszybciej je sprawdzić?
- Egzamin dojrzałości. Ilu maturzystów szykuje się do "poprawki"?
- Egzamin dojrzałości 2023. Niezdana matura – co dalej?
- Harmonogram rekrutacji na studia. Pamiętaj o tym obowiązku
- Uczniowie chwalą się świadectwami i ogłaszają: Wakacje!
- Wyniki matur uczniów z powiatu mieleckiego
Są wyniki egzaminów maturalnych. Jak najszybciej je sprawdzić?
Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki zamieściła w systemie ZIU około godziny 8.30. Aby zalogować się na konto, trzeba użyć swojego identyfikatora i hasła, które zostały udostępnione maturzystom jeszcze przed egzaminami. Aby matura została uznana za zdaną, jej wynik musi wynieść minimum 30 procent zarówno w przypadku egzaminów pisemnych (język polski i obcy nowożytny), jak i ustnych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny). Uwaga! W przypadku przedmiotu dodatkowego nie ma progu zdawalności. Jednak wynik ten warunkuje możliwość dostania się do wybranej szkoły wyższej. Dlatego jest również bardzo ważny.W tym roku egzaminy maturalne odbyły się w dwóch formułach.
- W Formule 2023. Do tych egzaminów przystąpili tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących. To pierwszy rocznik, który – po latach przerwy –skończył 8-letnią szkołę podstawową.
- W Formule 2015 (tzw. stary system) maturę zdawali tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli 4-letnie technikum. To ostatni rocznik, który uczył się w gimnazjach. Tę maturę zdawali również absolwenci szkół branżowych II stopnia oraz abiturienci ze starszych roczników.
Egzamin dojrzałości. Ilu maturzystów szykuje się do "poprawki"?
W piątek, tuż po podaniu wyników egzaminów maturzystom, Centralna Komisja Egzaminacyjna zorganizowała konferencję prasową, na której jej szef zdradził, jak w tym roku matura wypadła w skali całego kraju. Na spotkaniu z dziennikarzami obecny był również wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. – Zdecydowana większość poradziła sobie z arkuszami – przyznał wiceminister. Jak dodał, wyniki matur są nieco lepsze niż w poprzednich latach.
Widać również, że nie ma zbyt dużych różnic między województwami. Zwłaszcza w nowej formule wyniki są w miarę porównywalne. Nieco większe są różnice w przypadku starej matury
– poinformował Dariusz Piontkowski.
Do tegorocznego egzaminu przystąpiło ponad 253 tys. obywateli Polski oraz 113 obywateli Ukrainy. 151 076 absolwentów mierzyło się z egzaminem maturalnym w Formule 2023. 103 z nich to obywatele Ukrainy. Do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystąpiło 102 419 uczniów, w tym 10 z Ukrainy.
Jak się okazuje maturę 2023 zdało 84,4 proc. maturzystów, 11,3 proc. maturzystów nie zdało jednego z przedmiotów obowiązkowych. Te osoby będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego. 4,3 proc. maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości. Kolejne podejście będą mieli dopiero za rok.
Dyrektor CKE Marcin Smolik poinformował również, jak maturzyści poradzili sobie z egzaminami obowiązkowymi z poszczególnych przedmiotów. Maturę z języka polskiego zdało 97 proc. zdających (98 proc. osób, które pisały maturę w Formule 2023 oraz 95 proc. tych, którzy pisali maturę w Formule 2015), z matematyki 88 proc. (94 proc. osób, które pisały maturę w Formule 2023 oraz 70 proc. tych, którzy pisali maturę w Formule 2015). Pisemną maturę z języka angielskiego zdało aż 98 proc.
Egzamin dojrzałości 2023. Niezdana matura – co dalej?
Do egzaminu poprawkowego mogą podejść tylko uczniowie, którym podwinęła się noga na jednym przedmiocie. Taki absolwent musi do piątku, 14 lipca złożyć do dyrektora szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Początek o godz. 9:00.
Ci, którzy nie zdali więcej niż jednego egzaminu, kolejny (najszybszy) termin mają dopiero w maju 2024 roku.
Harmonogram rekrutacji na studia. Pamiętaj o tym obowiązku
Rekrutacja na uczelnie odbywa się online. Jeżeli chodzi o harmonogram, to trzeba go śledzić na stronie konkretnej placówki. Po otrzymaniu wyników maturalnych warto od razu zrobić jedną rzecz – mianowicie wprowadzić je do systemu rekrutacji na daną uczelnię. Dzięki temu szkoła będzie mogła obliczyć liczbę punktów uzyskaną w procesie rekrutacyjnym.
Sprawdźmy również, kiedy będziemy musieli donieść oryginał lub odpis świadectwa maturalnego. Te można już odbierać, w sekretariacie szkoły, w której zdawaliśmy maturę.
Co ważne, wyników matur nie trzeba odbierać osobiście. Jeśli nie mamy takiej możliwości, może wypisać upoważnienie osobie, która zrobi to za nas. Musi to być osoba pełnoletnia, może to być jedno z rodziców, rodzeństwo albo też kolega.
Uczniowie chwalą się świadectwami i ogłaszają: Wakacje!
Tegoroczni maturzyści swoimi wynikami chętnie dzielili się w sieci. W mediach społecznościowych nie brakuje skanów z systemu ZIU albo zdjęć świadectw. Niektórzy są zdziwieni, że poszło im tak dobrze, inni przyznają, że liczyli na więcej punktów. "Beznadziejnie z matmy. Widzimy się w sierpniu..." - napisała jedna z internautek. Inny maturzysta stwierdził:
Kocham życie #matura2023 #matura2015 pic.twitter.com/5rt3S9Tz5v
— Jakub (@Jakub0699) July 7, 2023 I dodał zdjęcie, na którym widzimy, że język angielski ustany zdał na 67 proc., język polski ustny na 40 proc., a matematykę pisemną, poziom podstawowy, na 52 proc.
Cześć uczniów zauważa, że w końcu mogą zacząć się cieszyć trwającymi wakacjami, ponieważ wcześniej z powodu stresu oraz niepewności, jak im poszło, nie mieli takiej możliwości.
Wyniki matur uczniów z powiatu mieleckiego
Wstępne wyniki egzaminu maturalnego ogłoszone przez Centralną Komisję Edukacyjną przynoszą dobre wieści dla absolwentów szkół średnich. W skali całego kraju odsetek zdających egzamin maturalny wynosi 84,4 procent, co jest wynikiem godnym uznania. Również na Podkarpaciu można świętować sukces, ponieważ 85 procent zdających zdołało zaliczyć egzamin.Przeanalizując zdawalność egzaminu maturalnego w poszczególnych powiatach, można zauważyć, że najlepiej poszło uczniom z powiatów: kolbuszowskiego, sanockiego, strzyżowskiego oraz z Rzeszowa.
- bieszczadzki - 96%
- brzozowski - 89%
- dębicki - 92%
- jarosławski - 93%
- jasielski - 91%
- kolbuszowski - 98%
- Krosno - 91%
- krośnieński - 72%
- leski - 94%
- leżajski - 93%
- lubaczowski 84%
- łańcucki - 92%
- mielecki - 94%
- niżański - 90%
- przemyski - 72%
- Przemyśl - 90%
- przeworski - 80%
- ropczycko-sędziszowski - 87%
- rzeszowski - 80%
- Rzeszów - 96%
- sanocki - 98%
- stalowowolski - 93%
- strzyżowski - 97%
- Tarnobrzeg - 90%
- tarnobrzeski - 87%
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.