reklama

Wyjazd w Bieszczady śladami wielkich Polaków [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wyjazd w Bieszczady  śladami wielkich Polaków [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStowarzyszenie „Przecławski Krąg” z Przecławia realizuje mały grant Powiatu Mieleckiego pn. „Bieszczadzkie Ślady Wielkich Polaków”. Jednym z jego elementów był sierpniowy wyjazd edukacyjno-turystyczny śladami wędrówek św. Jana Pawła II po Bieszczadach i odwiedzenie miejsca internowania błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy.

Pierwszym przystankiem  w trakcie tego wyjazdu  było zwiedzanie Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach gmina Zarszyn i spotkanie z panem Kosiarskim, który jako 13 – 17 letni chłopak był świadkiem wędrówek  księdza i kardynała Karola Wojtyły oraz dłuższych pobytów na obozowisku w Rudawce Rymanowskiej (niedaleko od Pastwisk) nad rzeką Wisłokiem.

Spotkanie było bardzo interesujące, a opowieści o św. Janie Pawle II  fascynujące i pogłębiające wiedzę uczestników o pracy i posłudze Karola Wojtyły, jako księdza i kardynała oraz jako papieża na stolicy Piotrowej w Watykanie.
 
Następnie grupa udała się na zwiedzanie  Dworu „Wola Sękowa”  w Nowotańcu, po czym wyruszyła  do Klubu Seniora w Jaśliskach.  Spotkanie z członkami  tego klubu  było niezwykle serdeczne i „śpiewne”. Wspólne śpiewanie regionalnych, ludowych piosenek, serdeczne rozmowy o problemach seniorów, zwiedzanie Jaślisk, wręcz zachwycanie się odrestaurowaną, drewnianą zabudową starych zabytkowych domów wokół rynku spowodowały, że czas mijał szybko.

Na koniec udało się jeszcze dotrzeć do Komańczy i  zwiedzić  klasztor Sióstr Sercanek - miejsca ostatniego internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego od 29.10.1955 r. do 28.10.1956 r.
   
Kolejny dzień   rozpoczął się od odwiedzenia plenerowej Galerii „Qvo Vadis” w Tyrawie Wołoskiej u rzeźbiarza Bogusława Iwanowskiego. Jest to niezwykła galeria, która pobudza nie tylko wyobraźnię odwiedzających, ale zmusza do refleksji nad życiem i przemijaniem. W ogrodzie artysty królują kilkumetrowe rzeźby. Dom artysty również zapełniony jest rzeźbami i płaskorzeźbami, np. z wizerunkami królów i książąt polskich, ilustrujące dzieje  Naczelnika Józefa Piłsudskiego, cykl ukazujący tragedię zbrodni Katynia i ofiar Sybiru oraz rzeźby szczególne poświęcone papieżowi – św. Janowi Pawłowi II, od kołyski do śmierci Wielkiego Polaka (większość rzeźb wielkości dorosłego człowieka).

 Artysta jest bardzo skromny, serdeczny, otwarty i życzliwy. Ten wielki patriota, chętnie rozmawia i opowiada zwiedzającym o swoim życiu i doświadczeniach życiowych. Ma on swoją filozofię życia: „Wszyscy jesteśmy wędrowcami tej ziemi, poruszamy się w przestrzeni i czasie. Jakie ślady po sobie zostawimy, to od nas zależy, ale długość życia jest nam z góry dana”.

Wracając do domu, uczestnicy wyjazdu  odwiedzili jeszcze drewniane  kościoły w Bliznem i Domaradzu, niezwykle urokliwe i pięknie odrestaurowane.
Wyjazd okazał się cennym doświadczeniem, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o dokonaniach wielkich postaci: papieża św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, poznali bliżej Bieszczady i  województwo podkarpackie.

Kolejnym  etapem realizacji grantu będą spotkania koordynatora grantu: Józefy Krzak ,  Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” z Przecławia ze starszą młodzieżą z Szkoły Podstawowej z Łączek Brzeskich.

Grant  „Bieszczadzkie Ślady Wielkich Polaków” realizowany jest w okresie 16 lipca – 30 września 2020 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE