Reklama

Reklama

Wydobycie siarki powraca na Podkarpacie

Opublikowano: 12 maja 2019 09:43
Autor:

Wydobycie siarki powraca na Podkarpacie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Baszni (pow. lubaczowski) uroczyście uruchomiono Kopalnię Siarki „Basznia II”. Kopalnia otworzyła swe podwoje w miejscu, gdzie przed ponad 25 laty zaprzestano wydobycia tego surowca.

Pomysł ponownego wykorzystania złóż zrodził się przed 8 laty. W 2011 gmina Lubaczów rozpoczęła prace nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zatwierdzono w 2013 roku. Trzy lata później inwestor - spółka Polska Siarka sp. z o.o. uzyskał pozwolenie na budowę, a w 2017 roku koncesję na wydobycie siarki. Wówczas też rozpoczęła się budowa kopalni.

Uruchamiana kopalnia to dla gminy i powiatu 100 miejsc pracy oraz wpływy z podatków i opłat do budżetów.

Siarka w kopalni będzie wydobywana metodą wytapiania jej w złożu za pomocą przegrzanej wody poprzez otwory wiertnicze, a następnie wypompowywanie jej w stanie płynnym na powierzchnię. Inwestycja kosztowała blisko 70 mln zł.

W uroczystym uruchomieniu kopalni uczestniczyli: poseł Anna Schmidt -Rodziewicz, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, marszałkowie Podkarpacia i Lubelszczyzny Władysław Ortyl i Jarosław Stawiarski wraz z członkami zarządów, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, radni województwa, przedstawiciele Polskiego Budownictwa Infrastrukturalnego – czyli inwestora kopalni, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wyższego Urzędu Górniczego, duchowni, samorządowcy, pracownicy firmy oraz dziennikarze.

 

- Serdecznie gratuluję i cieszę się, że mieszkańcy Roztocza zyskują nowe miejsce pracy. Jako zarządowi województwa zależy nam na równomiernym rozwoju Podkarpacia.  To ważne dla społeczności ziemi lubaczowskiej, ale także dla gospodarki naszego regionu - mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego otwarcia.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.