Reklama

Sygnał czytelnika: Wycinają drzewa w nadleśnictwie Mielec!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Sygnał czytelnika: Wycinają drzewa w nadleśnictwie Mielec! - Zdjęcie główne

foto freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Otrzymaliśmy sygnał, że na terenie Nadleśnictwa Mielec są wycinane drzewa. Dlaczego   w tamtejszym rejonie lasu została  przeprowadzona wycinka? Co stało się z drewnem? Zapytaliśmy w nadleśnictwie.

Otrzymaliśmy sygnał od  Czytelnika, że na terenie Nadleśnictwa Mielec są wycinane drzewa (w rejonie górki Czerwone Wierchy - w kierunku ścieżek „Do Bobra” i„Do Jodeł”- popularnej trasy rowerowej).  

Zapytaliśmy w nadleśnictwie, dlaczego w tamtejszym rejonie lasu została  przeprowadzona wycinka drzew? Czy miała ona charakter doraźny, czy też planowy? Dowiedzieliśmy się też, co się dzieje z drewnem pozyskanym z takiej wycinki i czy Nadleśnictwo  Mielec planuje nowe nasadzenia drzew w miejscu wycinki.

W tym celu zwróciliśmy się z pytaniami do Wojciech Cieślika, zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Mielec. Wojciech Cieślik  zapewnił, ze wycinki w Lasach Państwowych mają zazwyczaj na celu pozyskanie drewna, i takie akcje są  zawsze są regulowane przez tzw. plany urządzania lasu i obowiązujące przepisy prawa.

- Prowadzone przez Nadleśnictwo Mielec pozyskanie drewna jest zawsze realizacją Planów Urządzenia Lasu. Takie plany są opracowywane na 10 lat. Nadleśnictwo Mielec rozpoczyna w tym roku nowy plan - 10 –letni, na lata 2023-2032. Biuro Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej z Przemyśla, która opracowywało plan dla Nadleśnictwa  na podstawie wyników inwentaryzacji lasów, przyjętych praktyk i obowiązującego w Polsce prawa wskazało lokalizacje, gdzie będzie pozyskiwane drewno. (…) W zależności od wieku drzewostanu i potrzeb pielęgnacyjnych drzewa wycina się w całości na powierzchni maksymalnie 4 hektarów (tzw. zrąb), natomiast w młodszych drzewostanach wycina się pojedyncze drzewa (tzw. trzebież lub czyszczenia).  Pozyskanie drewna ma zatem charakter planowy, poprzedzony wieloma analizami i odbywa się z poszanowaniem przepisów obowiązującego w tym zakresie prawa  - mówi Wojciech Cieślik.

Drewno pochodzące z wycinki drzew w Lasach Państwowych podlega obrotowi handlowemu.  Jak zauważa zastępca Nadleśniczego, drewno jest obecnie pod względem ceny wyjątkowo atrakcyjnym materiałem opałowym, ze względu na bardzo wysokie ceny pozostałych nośników energii cieplnej.

- Sprzedaje się je w różnych formach w przetargach na Portalu Leśno-Drzewnym oraz e-drewno. Drewno w pewnej części jest sprzedawane w ramach zaspokojenia potrzeb rynku detalicznego. Aktualnie, w czasach kryzysu energetycznego notujemy bardzo duże zainteresowanie drewnem opałowym na rynku detalicznym(...) - słyszymy.

   Jeśli zaś chodzi o kwestię nowych nasadzeń w rejonie wycinki, to Cieślik wyraźnie wskazuje tutaj na ustawowy obowiązek Nadleśnictwa w tej materii. Co więcej, uważa on, iż nowe nasadzenia są konieczne dla przetrwania pewnego gatunku ptaków.

 - Zgodnie z Ustawą o Lasach, każdy właściciel albo zarządca lasu (nadleśnictwo jest zarządcą majątku Skarbu Państwa) ma obowiązek ponownego wprowadzenia roślinności leśnej na grunt, gdzie drzewa zostały wycięte w formie zrębu, w ciągu 5 lat. (…) Na zrębach wykonanych w lasach nadleśnictwa nowe pokolenie drzew wprowadzamy przez sadzenie lub z pomocą sił natury w przeciągu maksymalnie 2-3 lat.  (…) Jako ciekawostkę można wspomnieć o ciekawym ptaku o nazwie lelek kozodój, chronionym przez dyrektywę ptasią m. in. w Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków Puszcza Sandomierska. Jest on związany z młodymi nasadzeniami sosny – zręby i młode fragmenty lasów są warunkiem jego przetrwania - mówi Cieślik.

  Zapewne czytelników interesuje to, czy akcja pozyskiwania drewna wpływa negatywnie  na kondycję naszych lasów. Opinia pana Wojciecha w tej kwestii jest jednoznaczna. 

- W ocenie instytucji odpowiedzialnych za ochronę przyrody i środowiska gospodarka leśna nie wpływa znacząco negatywnie na przyrodę. Dlatego też, o ile ścięcie drzewa i pozyskanie drewna budzi kontrowersje natury emocjonalnej i estetycznej, to w szerszym ujęciu – lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim - nie ma istotnego wpływu na przyrodę - podkreśla.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy