reklama
reklama

Wspaniałe przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wampierzowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SP w Wampierzowie

Wspaniałe przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wampierzowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

Jasełka w wykonaniu uczniów. | foto SP w Wampierzowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW niedzielne popołudnie 19 stycznia dzieci ze szkoły w Wampierzowie przedstawiły Jasełka "Światłość w ciemności świeci". Liczni widzowie podziękowali im gromkimi brawami.
reklama

W niedzielę 19 stycznia, dyrekcja, grono pedagogiczne, rada rodziców, oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Wmpierzowie zaprosili mieszkańców Wampierzowa oraz Kawęczyna na Jasełka "Światłość w ciemności świeci".

Jasełka przygotowali wychowankowie Szkoły Podstawowej w Wampierzowie.

Tradycja wystawiania jasełek została zapoczątkowana we Włoszech w XVI wieku. Słowianie również bardzo mocno kultywowali i rozpowszechniali ten zwyczaj, ponieważ był on jednym z elementów przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Najważniejszym wątkiem w przedstawieniu jasełkowym są oczywiście narodziny Jezusa Chrystusa.

reklama

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za twórcę pierwszych przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyż, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Grecji.. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV wieku wraz z kolędowaniem.

Ich treścią jest historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa i Trzech Króli   były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono wprowadzano ożywienie postaci.

reklama

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama