Reklama

Właściciele samochodów otrzymali już pisma z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Czy muszą oddać auta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Właściciele samochodów otrzymali już pisma z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Czy muszą oddać auta? - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Takie pismo mogą otrzymać właściciele samochodów terenowych i SUV-ów. Otrzymują je jednakowo właściciele prywatnych aut oraz samochodów zarejestrowanych na firmy. Pisma dotyczące wszczęcia postępowania administracyjnego w celu czasowego przejęcia samochodów zaczęła wysyłać ich właścicielom Wojskowa Komisja Uzupełnień.

Od ponad 50 lat obowiązuje ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z jej treścią obywatele są zobowiązani do "świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny".

Na razie teoria

Pomimo że w tej chwili w Polsce nie ma ani wojny, ani mobilizacji właściciele wyżej wspomnianych aut otrzymali pisma. Nie są one, póki co wezwaniami do użyczenia aut wojsku, a tylko zawiadomieniami, że w przyszłości może pojawić się taki obowiązek. Na przykład w związku z groźbą ataku Rosji na Ukrainę.

Obszerna fotorelacja z trasy biegu LoveLas (część 1)

Możesz się odwołać

Należy wiedzieć, że  od pierwszego takiego zawiadomienia można się skutecznie odwołać. Trzeba to jednak zrobić w ciągu siedmiu dni. Aby odwołanie było skuteczne, należy wykazać zły stan techniczny pojazdu lub zakwestionowanie przydatności naszego samochodu do celów wojskowych. Z tej drugiej opcji jak najbardziej mogą skorzystać właściciele mniejszych SUV-ów, które nie sprawdzają się podczas jazdy w terenie. W momencie, gdy odwołanie będzie odrzucone i właściciel otrzyma kolejne pisma, będzie zmuszony we wskazanym w nim terminie dostarczyć pojazd wojsku.

Rekompensata od armii

 Wymogiem koniecznym jest to, aby taki przekazywany samochód był w pełni zatankowany i utrzymany w dobrym stanie technicznym.

Ta zasada obowiązuje również wojsko w momencie oddawania nam pojazdu, w przeciwnym razie armia będzie musiała pokryć wszystkie koszty naprawy. Właściciele otrzymają za użyczenie, ryczałt za przejechane przez wojsko kilometry.

I tak w przypadku pojazdów wyposażonych w silniki o pojemności do 900 centymetrów sześciennych otrzymają 0,5214 zł za kilometr.
Z kolei użyczający pojazdy o pojemności powyżej 0,9 l – 0,8358 zł za każdy przejechany kilometr.

W przypadku samochodów ciężarowych stawki liczone są nie za przejechany kilometr a za każdą dobę użyczenia i wynoszą: 156,8 zł za dobę w przypadku aut o ładowności do 2 ton, 272,67 zł za dobę (auta o ładowności 2-8 t) oraz 395,37 zł za dobę (samochody o ładowności powyżej 8 t).

Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy