Reklama

Władze miasta i powiatu uczciły pamięć pomordowanych w czasie II wojny Światowej żydowskich mieszkańców ziemi mieleckiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przed obeliskiem upamiętniającym czystki niemieckie w Mielcu delegacja samorządowców złożyła wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapaliła znicze.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. 
W ten sposób Zgromadzenie odrzuciło nieuznawanie Holocaustu jako wydarzenia historycznego. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. 

-Treść rezolucji ONZ nabiera teraz szczególnego znaczenia, w kontekście toczącej się za naszymi granicami wojny w Ukrainie – powiedział Stanisaw Lonczak, Starosta Mielecki.
- Niepamięć o tym, co wydarzyło się w tamtych mrocznych latach okupacji niemieckiej jest jak przyzwolenie na to, co dzieje się obecnie w Ukrainie, dlatego nie możemy o tym nigdy zapomnieć - dodał

Zagłada Żydów w Mielcu została udokumentowana w książce ,,Zagłada Żydów mieleckich” autorstwa znanego regionalisty i historyka, Andrzeja Krempy. Poniżej prezentujemy film – wykład A. Krempy na temat tych dramatycznych wydarzeń. Wykład został zarejestrowany podczas obchodów 75 rocznicy likwidacji gminy żydowskiej w 2017 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy