Reklama

Wkrótce rusza konkurs na Drzewo Europy. Znamy rywali naszej lipy

Opublikowano: 25 stycznia 2021 10:33
Autor: MW | Zdjęcie: Fot. FB

foto Fot. FB

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Już za niespełna 10 dni rusza konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskę będzie reprezentować lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej, laureatka konkursu na Drzewo Polski. Na potrzeby europejskiego konkursu lipa została nazwana "Wiejską Dobrodziejką".

Kto będzie rywalem naszej lipy w konkursie na Drzewo Europy?

 1. Ocalały o czterech pniach - kasztan, Belgia. Żyjący pomnik dwóch wojen światowych. Podczas I wojny światowej Miasto Ypres zostało kompletnie zniszczone, lecz pień tego drzewa pozostał przy życiu. Wyrosły z niego spontanicznie 4 nowe pnie boczne. Przeżyły również II wojnę światową, kiedy to w mieście Ypres z powodu zimna prawie wszystkie drzewa zostały ścięte na opał. 
 2. Jabłoń koło Lidmana, Czechy - rośnie w ogrodzie pubu Lidmana przy Machovska Lhota. Jest cichym świadkiem historii ludzi.  Była świadkiem narodzin wielu miłości, pierwszych spotkań, ślubów, uroczystości jak i smutnych wydarzeń. Odmiana ta, Reneta blenheim, została wyhodowana w miesjcu urodzenia Winstona Churchilla.
 3. Pouplie - topola czarna, Francja. Ta ogromna czarna topola we Francji (obwód 9,6 m i 38 m wysokości) przez dwa wieki czule nazywana była Pouplie. Topola rośnie na terenie prywatnym przeznaczonym pod zabudowę i została osłabiona przez pożar. Mieszkańcy wioski chcięliby objąć ją ochroną.
 4. Najstarszy mieszkaniec Medulin – Czekoladowe Drzewo naszych Wspomień - wiązowiec południowy, Chorwacja. 
 5. Platan Curinga - Włochy. Platan Curinga rośnie w bardzo niezwykłym miejscu: z widokiem na Morze Tyrreńskie, zawieszony nad niewielkim strumieniem. Uważa się, że został zasadzony przez mnichów bazylianów, którzy przybyli do Kalabrii ponad tysiąc lat temu i zbudowali pustelnię Sant’Elia, lecz jego pień może być nawet starszy.Pień ten jest zupełnie pusty z otworem o szerokości ponad 3 metrów. Dzięki swemu obwodowi drzewo to jest teraz największym platanem we Włoszech.
 6. Judaszowiec południowy na Wzgórzu Kościelnym w Mélykùt - Węgry. Drzewo to zostało zasadzone w 1750 r, przez mnichów franciszkanów z Suboticy na wzgórzu z północnej strony kościoła, będącego wówczas w budowie. 
 7. Prastare Drzewo Matka - lipa szerokolistna, Holandia. Drzewo Matka na rynku Etten-Leur, symbol zebrań i spotkań jest częścią lokalnej społeczności od 345 lat. Zainspirowała nawet światowej sławy malarza Vincenta van Gogha. 
 8. Platan Rossio - Portugalia. Posadzony w 1838 roku, jest największy na Półwyspie Iberyjskim. Majestatyczne drzewo, o obwodzie 7 m i wierzchołku o średnicy 37 m. 
 9. Starożytny platan, Rosja. Według legendy, wielki dowódca wschodu Nadir-shah opiekował się pędami platana zdobiącego teren meczetu Juma w starożytnym Derbent. Podziwiając potężnego giganta, pisarz Aleksandr Bestuzhev-Marlinsky tworzył swoje dzieła. 
 10. Starożytny dąb z Drnavy, Słowacja. Stary dąb znajduje się obok dawnych terenów słynnej huty Andrássy'ego w Drnavie. To tutaj w latach czterdziestych XX wieku odlano elementy konstrukcyjne słynnego Mostu Łańcuchowego „Lánchíd” w Budapeszcie, dzięki czemu miejscowość zyskała przydomek „Kis Pest” - Mały Peszt. W kronice miejskiej wzmianka o grubym dębie pojawia się już w 1670 roku.
 11.  Tysiącletni dąb ostrolistny Lecina, Hiszpania. Dąb rośnie w małym miasteczku Alto Aragón, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. 
 12. Drzewo ocalałych, jarząb pospolity, Zjednoczone Królestwo. Kiedyś to drzewo  rosło samotnie na brzegu strumienia w dolinie Carrifran. Dziś to ocalałe drzewo nie jest już samotne! Otacza je mały lasek pełen jej dzieci, a także ponad pół miliona innych rodzimych szkockich drzewek. Jarzębina stała się symbolem dwudziestoletnich starań mających na celu ożywienie dzikiego serca południowej Szkocji.

 

Zasady głosowania: 

 • Termin głosowania: 1 lutego - 28 lutego. 
 • Jedna osoba może zagłosować tylko raz używając swojego adresu e-mail.
 • Głosujący zaznaczy dwóch kandydatów na Europejskie Drzewo Roku i potwierdzi swój głos.
 • Głosy wysłane z tymczasowych adresów e-mail są niedozwolone i zostaną usunięte.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.