reklama
reklama

Wkrótce odsłonięcie pomnika Niezłomnych. Mielec odwiedzą osoby z pierwszych stron gazet [WYWIAD]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wkrótce odsłonięcie pomnika Niezłomnych. Mielec odwiedzą osoby z pierwszych stron gazet [WYWIAD] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBlisko pięciometrowy monument ma upamiętniać zarówno lokalnych bohaterów, jak i tych z innych regionów Polski. Prace nad pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Mielcu są już na ostatniej prostej. Zebrano potrzebne pieniądze. Ostatnie rzeźby już niebawem zostaną zamontowane. Początkiem września odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnikiem z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Nie zabraknie też znanych aktorów.
reklama

Pomnik Żołnierzy Wyklętych powstaje w Mielcu i jak zapowiadają przedstawiciele Komitetu - będzie to prawdopodobnie największy w Polsce monument poświęcony żołnierzom niezłomnym.

Pomnik powstawał etapami. Tworzą go trzy elementy stanowiące całość. Najwyższa, środkowa część to kolumna z granitu o wysokości ok. 6,5 m. Ta część pomnika została nazwana przez jego twórcę, rzeźbiarza Józefa Opalę, drzewem życia. Rzeźby przedstawiające postaci żołnierzy niezłomnych mają mniej więcej ponad 2 m. 

 

Na początku września zaplanowana jest oficjalna uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu na Górce Cyranowskiej. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów: będzie to uroczystość państwowa z udziałem najwyższych władz.

reklama

Pomnik Żołnierzy Wyklętych powstaje w Mielcu na Górce Cyranowskiej od 2019 roku. Od początku inicjatywy na budowę pomnika składało się wiele osób prywatnych i instytucji. Budowę pomnika wspiera Instytut Pamięci Narodowej, a także Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Pomnik zostanie odsłonięty w sobotę, 3 września. W programie uroczysta msza święta sprawowana przez wielu zaproszonych biskupów w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

Mszę zaplanowano na godz. 11. Po mszy odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika po godz. 12 na Górce Cyranowskiej. W uroczystości pojawi się Kompania Honorowa Wojska Polskiego, a także Orkiestra Wojska Polskiego. Współorganizatorami tego wydarzenia będzie Urząd Marszałkowski Woj. Podkarpackiego, a także Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. W wydarzeniu prawdopodobnie uczestniczyć będzie premier RP Mateusz Morawiecki.

reklama

 

Romuald Rzeszutek z Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu

 

Jak wygląda ostateczna struktura pomnika?

 

W kraju nie ma takiego upamiętnienia, które w jednym miejscu prezentowałoby aż 12 postaci związanych z tymi trudnymi czasami. Od początku planowaliśmy prezentację tylu postaci, ale wiadomo, że wszystko wiązało się z kosztami i trudno było nam potwierdzić, że tyle postaci będzie. W trakcie zbiórki społecznej udało się jednak pozyskać fundusze na powstanie wszystkich elementów tego pomnika. Ostatnie dwie figury są obecnie w odlewni, gdzie trwają ostatnie prace nad tym, żeby je zamontować w Mielcu na pomniku. Na dziś można powiedzieć, że pomnik jest gotowy. Będą też trwać już niedługo prace porządkowe wokół pomnika. Zamontujemy także tabliczki z nazwiskami fundatorów poszczególnych elementów pomnika. Tabliczki znajdą się na fundamencie pomnika. Chcemy w taki sposób podziękować tym, którzy okazali się najhojniejsi i przekazali najwięcej środków na budowę pomnika. Na pewno powstanie też w okolicy tablica informacyjna, gdzie opublikujemy listę wszystkich darczyńców i informacje o idei budowy pomnika.

reklama

 

Jeśli chodzi o koszty budowy pomnika, to czy możemy już ustalić kwotę, jaka została wydana na budowę?

 

Tak. Po pierwsze te koszty są o wiele większe, niż przewidywaliśmy na samym początku, mając tylko makietę pomnika. Do tej pory na budowę wydaliśmy ok. miliona złotych. Pieniądze pochodziły z zbiórki publicznej, przelewów różnych osób z kraju i zagranicy, a także dotacji z różnych instytucji. Warto podkreślić, że znacząco podrożały koszty zrobienia odlewów, jak i same koszty materiałów budowlanych.

 

Pomnik będzie się wyróżniał w kraju?

 

Tak. Bo w kraju nie mamy takiego upamiętnienia żołnierzy wyklętych, które przedstawia aż 12 postaci, które znane są w kręgu historyków zajmujących się żołnierzami wyklętymi. Dwie najnowsze postacie, które zostaną zamontowane w najbliższym czasie to też ciekawe życiorysy.

reklama

 

Jak wygląda stan przygotowań do uroczystości wrześniowej?

 

To bardzo intensywny czas. Przed nami jeszcze wiele rozmów i spotkań, tak aby przygotować bardzo ciekawe wydarzenie. Już teraz mogę potwierdzić, że uroczystość ma charakter państwowy. Swój udział potwierdził premier RP Mateusz Morawiecki. Mamy potwierdzone transmisje ogólnopolskie na antenach TVP i Polskiego Radia. Uroczystość rozpoczyna się od mszy świętej sprawowanej w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu o godz. 11:00. Mamy potwierdzenia, że mszę odprawi kilku polskich biskupów pod przewodnictwem biskupa diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża. Po mszy nastąpi przejście z kościoła na Górkę Cyranowską, pod pomnik. Tutaj uroczystość rozpocznie się niestandardowo, od spektaklu teatralnego. Wystąpi grupa teatralna, którą stanowią: Jerzy Zelnik, Dariusz Kowalski, Halina Rowicka, Danuta Stankiewicz, Danuta Fus i Piotr Fronczewski. Po tym spektaklu zaplanowaliśmy moment na przemówienia zaproszonych gości i oczywiście odsłonięcie pomnika. Na uroczystości będą krewni żołnierzy wyklętych i będą uczestniczyć w odsłonięciu pomnika. Po oficjalnej uroczystości zaplanowaliśmy szereg koncertów, a w tym koncert zespołu „Forteca”, czy Norberta „Smoły” Smolińskiego.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama