reklama
reklama

Wigilia Narodzenia Pańskiego to jeden z najbardziej rodzinnych dni w roku. Jakie posiłki były na stołach ? ZDJĘCIE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wigilia Narodzenia Pańskiego to jeden z najbardziej rodzinnych dni w roku. Jakie posiłki były na stołach ? ZDJĘCIE] - Zdjęcie główne

Wigilia czas z rodziną. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWigilijna kolacja obfituje w różnorodne potrawy barszcze i grzyby. To grzyby dawniej kojarzone były z siłą i zdrowiem, dlatego nie może ich zabraknąć na wigilijnym stole.
reklama

Wigilia jest jednym z najważniejszych dni w roku. Zgodnie z tradycją, rozpoczęcie wieczerzy wigilijnej następuje po wschodzie perwszej gwiazdy co symbolizuje pojawienie się gwiazdy betlejemskiej, która zaprowadziła pasterzy do narodzonego Jezusa.

Wigilia tradycyjnie była dniem postnym, dlatego nasi przodkowie do czasu kolacji ograniczali spożywanie posiłków do minimum. Warto też zwrócić uwagę na pierwszą osobę, która przekroczy próg naszego domu, ponieważ może nam przynieść szczęcie. Najlepiej jeżeli to będzie mężczyzna. Przy stole zostawiamy też jedno wolne miejsce dla niezapowiedzianego gościa. W momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki, wszyscy goście zbierają się przy stole aby odmówić modlitwę, złożyć życzenia i zasiąść do spożywania posiłków.

reklama

Rodzinnie wszyscy zasiadają do wspólnej kolacji wigilijnej, której  podstawą jest barszcz biały z ziemniakami i grzybami, barszcz czerwony z uszkami. Kolejną potrawą są uwielbiane przez wiele osób pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z serem na słodko i z ziemniakami. Na te dania zazwyczaj najbardziej czekamy przez cały rok, mimo iż te posiłki spożywamy w inne dni to nie jest ten smak. 

Polska wigilia nie może być bez ryby w różnej postaci. Tradycyjny smażony karp coraz rzadziej gości na polskim stole nie ze względu na zmianę smaku lecz na corocznie wzrastające ceny.

Karpia podajemy w bardzo różnej formie: smażonej, pieczonej, w galarecie czy w cieście. Jest to ryba typowo świąteczna i przez resztę roku właściwie o niej zapominamy. Ja natomiast w tym roku zdecydowałam się na bardziej słodką i nowoczesną odmianę, czyli karpia w płatkach migdałowych wraz z żurawiną.

reklama

Do 12 tradycyjnych potraw należą dodać także śledzie, zupa grzybowa, kutia, kompot z suszu, chleb, makowiec, piernik, kapusta z grochem oraz kluski z makiem. W zależności od regionu i tradycji jaką przekazali rodzice i dziadkowie. 

 Spośród ciast na stół świąteczny wybierane są pierniki, makowce w różnej formie, serniki, miodowniki lub babki oprószone cukrem pudrem.

Dlaczego 12 potraw skąd ta liczba?

Według tradycji chrześcijańskiej symbolizowały dwunastu apostołów, natomiast według wierzeń ludowych, oznaczały dwanaście miesięcy w roku. Według przesądu kolejne dni w nadchodzącym roku będą takie same jak wigilia. Ważne było zatem aby spróbować wszystkich potraw, ponieważ opuszczenie jednej z nich oznaczała rezygnacja z jednej przyjemności w najbliższym roku.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama