Reklama

Wielkie Święto Rzochowa

Opublikowano:
Autor:

Wielkie Święto Rzochowa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 28 maja na miejskim Osiedlu Rzochów odbyła się uroczystość upamiętniająca VI wieków historii miasta Rzochowa.

Uroczystość przygotowana przez miejscową Radę Osiedla i radnego związana była z obchodami 635 rocznicy lokacji miasta Rzochowa. Osiedle wchodzące dziś w skład miasta Mielca ma bogate i wielowiekowe tradycje. Pierwsze pisane informacje o osadzie pochodzą już z XIII wieku. W latach 1380-1382 król Ludwik Węgierski zezwolił Janowi Tarnowskiemu kasztelanowi sandomierskiemi i Marszałkowi Królestwa Polskiego na lokację miasta. W owym czasie Rzochów był jednym z pierwszych powstałych na teranie Ziemi Sandomierskiej. Miasto słynęło z rzemiosła i pięknej podcieniowej zabudowy domostw. Było siedzibą jednej z linii rodu Tarnowskich.

 

Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza święta ofiarowana za pokolenia rzochowian, którzy tu żyli i pracowali tworząc kulturę i koloryt miasteczka. Koncelebrę sprawowali: proboszcz ks. prałat Jerzy Ptak oraz ks. dr Marcin Krępa – rzochowianin obecnie pracujący jako rekolekcjonista w ciężkowickim sanktuarium, który wygłosił homilię. W płomiennych i porywających słowach przywołał chlubne karty z historii Rzochowa.


Po mszy świętej zgromadzeni stanęli na stopniach parafialnej świątyni do wspólnej fotografii. Zdjęcie nawiązywało do wykonanego 100 lat wcześniej podobnego udokumentowania ważnych chwil z życia rzochowian. Następnie przy dźwiękach Mieleckiej Orkiestry Dętej, w barwnym i licznym pochodzie, prowadzeni przez poczet sztandarowy miejscowej OSP przemaszerowano na rzochowski rynek. 
W tym miejscu reprezentujący Prezydenta Daniela Kozdębę oraz samorząd miasta Mielca pan Prezydent Jan Myśliwiec, Przewodniczący Rady Miasta Mielca Marian Kokoszka, reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla pan Tomasz Leyko, pani Monika Piątek reprezentująca Starostę Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymułę oraz Proboszcz ks. Jerzy Ptak i ks. Marcin Krępa w asyście Przewodniczącego Rady Osiedla Mariana Wydro i miejscowego radnego Marka Zalotyńskiego złożyli u stóp figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w imieniu miejscowej społeczności wiązankę kwiatów.
 Figura góruje nad Rzochowem od 100 lat, od czasu, gdy staraniem i miejscowej społeczności i samorządu została ufundowana i ustawiona.


Radny Zalotyński odczytał wypisany na pergaminie specjalny adres mówiący o uroczystości i jubileuszu, który zakopany zostanie pod obeliskiem w specjalnej tubie i stanowić będzie swoistą kapsułę pamięci. Następnie dokonano poświęcenia i odsłonięcia Kamienia Pamięci wraz z umieszczoną na nim pamiątkową tablicą, która ufundował samorząd miasta oraz tablicę informacyjną ofiarowaną przez Melex Sp. z o.o. z sporządzonym staraniem Józefa Witka i Krzysztofa Haptasia kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii Rzochowa. W swoim elektryzującym wystąpieniu ks. dr Krępa przywołał wiele mało znanych faktów z historii Rzochowa oraz wiele nazwisk zacnych i zasłużonych dla lokalnej społeczności osób. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE