Reklama

Więcej pieniędzy na linię kolejową Mielec - Dębica z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Opublikowano:
Autor:

Więcej pieniędzy na linię kolejową Mielec - Dębica z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd Województwa Podkarpackiego zwiększył dofinansowanie na remont linii kolejowej Mielec - Dębica. Początkowe szacunki wydatków okazały się nietrafione i potrzebne były dodatkowe środki. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

- To bardzo oczekiwana inwestycja dla regionu. Linia L25 jest ważna dla gospodarczego rozwoju województwa. Łączy ze sobą dwie strefy ekonomiczne mielecką i tarnobrzeską. Jeśli chcemy przerzucić część transportu z naszych dróg na tory, ta linia będzie w tym bardzo pomocna. - mówi marszałek Władysław Ortyl.

O tym, że linia kolejowa na trasie z Mielca do Dębicy potrzebuje naprawy wie chyba każdy. Jakiś czas temu została podjęta decyzja o jej rewitalizacji. Wnioskodawcą projektu jest PKP, które planuje między innymi poprawić parametry techniczne trakcji  w celu uzyskania prędkości maksymalnej 100 km/h lub 120 km/h, wymienić nawierzchnię na torach oraz przebudować perony na stacjach i przystankach osobowych.

Pierwotnie zakładano, że koszt inwestycji wyniesie około 199 mln złotych z czego 162 mln wydatków kwalifikowanych. Dofinansowanie z Funduszu Europejskiego natomiast miało wynieść 137 mln. Okazało się jednak, że koszty kwalifikowane wzrosły do 200 mln, dlatego dofinansowanie zwiększono o 32 mln

- Transport kolejowy oznacza mniejszy ruch kołowy towarów do firm w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - mówi p.o. Prezydenta Miasta Mielca Fryderyk Kapinos - a to wprost przekłada się na mniejszy ruch na drogach dojazdowych do Mielca i ulicach w samym mieście, a wreszcie także mniejsze zanieczyszczenia z tym związane. Warto wspomnieć także o możliwości podróży koleją do większych miast w kraju, z czego mielczanie od kilkunastu już lat nie mogą korzystać.

Początek prac związanych z realizacją inwestycji planowany jest na przyszły rok.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE