Reklama

Reklama

Ważna informacja dla kupujących i sprzedających samochód

Opublikowano: 28 grudnia 2019 20:37
Autor:

Ważna informacja dla kupujących i sprzedających samochód - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wydział Komunikacji w Mielcu w związku ze zmianami przepisów dotyczących Prawa o ruchu drogowym, które wchodzą w życie od nowego roku wydał ważny komunikat. Zmiany dotyczą osób, które kupują bądź sprzedają swój pojazd.

INFORMACJA:

Informuje się, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym od dnia 1 stycznia 2020 r. zostało zmienione brzmienie art. 71 ust. 7. dodany art. 140mb oraz zmieniony art. 140n.

Art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że kto:
1. będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

- podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Uwzględniając nowe brzmienie art. 71 ust. 7 i 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym od stycznia 2020 r. oraz przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 grudnia 2019 zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. poz. 2483) obowiązujące od dnia 1 stycznia 2020 przyjmuje się, że:
w/w przepisy nie będą miały zastosowania do czynności sprzed wejścia w życie w/w ustawy.

Kary będą nakładane w przypadku:
- sprowadzenia po 31 grudnia 2019 albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy data sprowadzenia pojazdu jest dzień po dniu 31 grudnia 2019 i niezarejestrowania w/w pojazdu w terminie 30 dni od daty
jego sprowadzenie;

- nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 31 grudnia 2019 i niezawiadomieniu o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbyciu.

Pozostałe informacje dotyczące w/w tematyki zostaną przekazane w kolejnym komunikacie
w drugiej połowie stycznia 2020. po otrzymaniu dodatkowych wyjaśnień z Ministerstwa
Infrastruktury Departament Transportu Drogowego.


Informujemy także, że Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Mielcu mieszczący się przy ul. Sękowskiego 2b będzie czynny we wtorek 31 grudnia do godz. 13:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -0

  Jan

  Starostwo powiatowe w Mielcu jest jednym z nielicznych w Polsce, gdzie najtrudniej zarejestrować pojazd i schodzi najdłużej. Mam samochody rejestrowane w wielu miastach w Polsce i nigdzie nie spotkałem się z taka urzędnicza niewiedza. Wiele aut nie dających się zarejestrować w Mielcu z powodu rzekomych uchybień formalnych w innym mieście rejestruje się bez przeszkód. Mało tego. Urzędnicy z innych miast śmieją się już z Mielca ze tunic sie nie da. Ja bym wymienił kadrę na nowa, bardziej światłą i operatywna. Będą mniejsze kolejki i szybciej da się załatwić potrzebne sprawy.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Józek

   Dokładnie tu da się jedynie poza okienkiem i to bez kolejki wtedy między czasie :)