Reklama

Ważna informacja dla kupujących i sprzedających samochód

Opublikowano:
Autor:

Ważna informacja dla kupujących i sprzedających samochód - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wydział Komunikacji w Mielcu w związku ze zmianami przepisów dotyczących Prawa o ruchu drogowym, które wchodzą w życie od nowego roku wydał ważny komunikat. Zmiany dotyczą osób, które kupują bądź sprzedają swój pojazd.

INFORMACJA:

Informuje się, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym od dnia 1 stycznia 2020 r. zostało zmienione brzmienie art. 71 ust. 7. dodany art. 140mb oraz zmieniony art. 140n.

Art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym określa, że kto:
1. będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

2. będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu.

- podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Uwzględniając nowe brzmienie art. 71 ust. 7 i 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym od stycznia 2020 r. oraz przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 19 grudnia 2019 zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (Dz. U. poz. 2483) obowiązujące od dnia 1 stycznia 2020 przyjmuje się, że:
w/w przepisy nie będą miały zastosowania do czynności sprzed wejścia w życie w/w ustawy.

Kary będą nakładane w przypadku:
- sprowadzenia po 31 grudnia 2019 albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy data sprowadzenia pojazdu jest dzień po dniu 31 grudnia 2019 i niezarejestrowania w/w pojazdu w terminie 30 dni od daty
jego sprowadzenie;

- nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po dniu 31 grudnia 2019 i niezawiadomieniu o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbyciu.

Pozostałe informacje dotyczące w/w tematyki zostaną przekazane w kolejnym komunikacie
w drugiej połowie stycznia 2020. po otrzymaniu dodatkowych wyjaśnień z Ministerstwa
Infrastruktury Departament Transportu Drogowego.


Informujemy także, że Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Mielcu mieszczący się przy ul. Sękowskiego 2b będzie czynny we wtorek 31 grudnia do godz. 13:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE