Reklama

W weekend uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

W weekend uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski w Mielcu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miejski w Mielcu, Samorządowe Centrum Kultury i Obywatelski Komitet Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają wszystkich mieszkańców naszego miasta na wspólne przeżywanie Święta Niepodległości podczas uroczystości jakie odbędą się w sobotę i niedzielę (10 i 11 listopada) przed pomnikiem Wolności.

Wyjątkowa rocznica wymaga wyjątkowej oprawy, stąd organizatorzy mieleckiego święta postanowili nieco zmienić jego wypracowaną w ostatnich latach formułę. Tym razem w dniu 11 listopada nie będzie składania przed pomnikiem Wolności wiązanek kwiatów przez samorządowców i delegacje reprezentujące urzędy, instytucje, szkoły i stowarzyszenia. Złożona zostanie tylko jedna wiązanka od wszystkich mieszkańców miasta Mielca. 


-Takie święto zdarza się raz na sto lat, dlatego chcemy odejść od starego szablonu i sprawić, aby to nasze narodowe świętowanie wyglądało inaczej, aby włączyć w to mieszkańców naszego miasta. Dlatego serdecznie zapraszamy w biało-czerwonych barwach wszystkich mielczan, całe rodziny - dzieci, rodziców, dziadków. Zachęcamy do zabrania z sobą biało-czerwonych flag, szalików, kotylionów. Chcemy tego dnia wspólnie razem oddać hołd wszystkim, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, ale jednocześnie cieszyć się naszą dzisiejsza Ojczyzną – powiedział Krzysztof Urbański, kierownik Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego.    


Podczas niedzielnych uroczystości, setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości uhonorowana zostanie w Mielcu odsłonięciem Obelisku Niepodległości, który już od kilku tygodni stoi tuż obok pomnika Wolności w Parku Stulecia Harcerstwa Polskiego.  


Niepodległościowe świętowanie rozpocznie się tradycyjnie od Mszy św. w intencji Ojczyzny o godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza przy ulicy Kościuszki.  Stąd jak zwykle wyruszy pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą i Jednostką Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego.  W pochodzie pójdą harcerze, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowe władze miasta, powiatu i województwa, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Mielcu, delegacje urzędów, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń, delegacje szkół i pozostali uczestnicy.      


Uroczystość przed pomnikiem Wolności rozpocznie się o godzinie 11.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Odsłonięciu Obelisku Niepodległości będzie towarzyszyło odśpiewanie Roty. W programie jest także m.in. polonez w wykonaniu mielczan, harcerski Krąg Przyjaźni wokół ronda przy pomniku Wolności, a także przelot rakietoplanów ze smugami w barwach narodowych, przeprowadzony przez modelarzy z Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo działającej przy CKPiDN w Mielcu. 


Program uroczystości przewiduje także możliwość wpisania się do specjalnej Księgi Pamiątkowej Miasta Mielca wydanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i z okazji 80 – lecia przemysłu lotniczego w Mielcu. Należy przypomnieć, że jako pierwszy do tej księgi wpisał się na początku lipca przy okazji wizyty w naszym mieście Prezydent RP Andrzej Duda. 
W przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości w sobotę 10 listopada po raz pierwszy mielczanie będą świadkami inscenizacji ulicznej „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Mielca”. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 14.30 przed pomnikiem Wolności sceną rozbrajania żołnierzy austriackich, na wieść o zakończeniu I wojny światowej. Następnie akcja tego niezwykłego wydarzenia  przeniesie się na rynek, gdzie mielczanie powitają brygadiera Piłsudskiego i burmistrza Mielca, którzy wjadą na rynek w asyście plutonu legionistów, kawalerzystów i skautów. 


Józef Piłsudski wygłosi przemówienie z balkonu kamienicy „Łojczykówki”, a burmistrz Mielca odczyta oryginalną informację z 1918 roku o powstaniu niepodległej i zjednoczonej Polski. Na zakończenie burmistrz i brygadier przejadą kabrioletem w asyście konnego patrolu ułanów do Parku Oborskich, gdzie o godzinie 17.00 odbędą się Śpiewanki Patriotyczne „Śpiewamy o Polsce. Sto pieśni i piosenek na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. 


Warto dodać, że tegorocznym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będzie szereg imprez okolicznościowych jak np. tradycyjne Dyktando Niepodległościowe w SCK, zawody strzeleckie na strzelnicy LOK przy ulicy Partyzantów, turniej piłkarski na stadionie MOSiR przy ulicy Warszawskiej, zawody pływackie na pływalni Smoczka, Bieg Niepodległościowy na Bulwarach Gryfitów Mieleckich oraz Koncert Niepodległościowy w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej  w Sali widowiskowej SCK. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE