Reklama

W trakcie świąt nie zapomnijmy o swoim bezpieczeństwie

Opublikowano:
Autor:

W trakcie świąt nie zapomnijmy o swoim bezpieczeństwie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas wzmożonych zakupów. Zabiegani i roztargnieni, zajęci zakupami, często tracimy czujność. Niejednokrotnie wykorzystują to kieszonkowcy. Policjanci przypominają - przedświąteczny okres to czas, kiedy złodzieje stają się szczególnie aktywni.

Policjanci będą patrolować okolice miejsc, gdzie prowadzi się handel wyrobami pirotechnicznymi i sprzedaż choinek. Pamiętajmy, że nasze zmęczenie i roztargnienie podczas tych szczególnych dni wykorzystać mogą złodzieje i domokrążcy.

 • w miejscach niebezpiecznych trzymaj swoją torebkę lub saszetkę z przodu, zamknięciem do siebie;
 • kluczy do mieszkania nie noś z dokumentami z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować;
 • nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb;
 • podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę;
 • zwracaj uwagę na sztuczny tłok i zamieszanie wokół ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu;
 • jeśli zauważysz moment kradzieży krzycz głośno „złodziej”; staraj się zwrócić uwagę jak największej liczbie osób na to zdarzenie; powiadom jak najszybciej Policję (prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji);

Święta to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania czy domu przed wyjazdem.

 • Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii czy papierów wartościowych jest bank.
 • Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy dobre zamki.
 • Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.
 • Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
 • Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Poprośmy sąsiadów, by otwierali na krótko okna, opróżniali skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączali na jakiś czas światło w kuchni, lub w którymś z pokoi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE