Na początku marca kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze ofiary związane z koronawirusem Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny opublikował wytyczne w kwestii określania przyczyn zgonów w czasie pandemii.
Według tych wytycznych, lekarz orzekający powinien wpisać do karty zgonu opis zdarzeń prowadzących do śmierci. Inaczej mówiąc powinien to być słowny opis, w którym przedstawiony jest tzw. łańcuch zdarzeń prowadzący do zgonu.
I tak według definicji bezpośrednia przyczyna zgonu to choroba lub stan bezpośrednio prowadzący do zgonu. Wtórna przyczyna zgonu to stan dający początek bezpośredniej przyczynie zgonu. Wyjściowa przyczyna zgonu określa to choroba lub inne okoliczności, na przykład wypadek komunikacyjny. Zewnętrzna przyczyna zgonu to ta, która zapoczątkowała łańcuch zdarzeń chorobowych prowadzących do śmierci.
Jest to wszystko dość skomplikowane. Dla rozjaśnienia posłużmy się przykładem określenie przyczyny zgonu w przypadku zgonu starszej osoba z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.
Załóżmy, że osoba ta chorowała na przewleką chorobę płuc, chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze, to jako bezpośrednia przyczyna zgonu będzie podana ostra niewydolność oddechowa. Przyczyna wtórną będzie ostre zapalenie oskrzeli. Przyczyną wyjściową COVID-19 wywołany zakażeniem wirusem SARS-CoV-19. Jako choroby współistniejące wymienione zostaną przewlekła choroba płuc, choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze.
Niezależnie od opisu łańcucha zdarzeń, przyczyny zgonu dodatkowo oznaczane są kodami, a informacja zawierająca ustaloną wyjściową przyczynę zgonu wywołaną zakażeniem koronawirusem, przekazywana jest do instytucji państwowych. Ta wyjściowa przyczyna zgonu jest podstawą do zakwalifikowania go do koronawirusowych, choć jako główna przyczyna są choroby współistniejące.
Przyczyna zgonu koronawirus występuję najczęściej u ludzi młodych, którzy nie maja chorób współistniejących.
Przyczyny zgonów osób z pow. mieleckiego
Do 20 listopada komunikaty na temat zakażeń i zgonów z ostatniej doby podawała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wraz z informacjami o płci, wieku i przyczynach zgonu. Teraz robi to już Ministerstwo Zdrowia i poza suchą liczba zakażonych i zmarłych nie ma innych informacji.
Na podstawie też danych do listopada kiedy w pow, mieleckim z powodu COVID 19 zmarło 68 osób możemy powiedzieć, że były to osoby starsze o średniej wieku 76 lat. Wszystkie te 68 osób zmarło z powodu chorób współistniejących.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.