Reklama

W pow. mieleckim ponad 500 osób na kwarantannie. Czy mamy prawo do wynagrodzenia

Opublikowano:
Autor:

W pow. mieleckim ponad 500 osób na kwarantannie. Czy mamy prawo do wynagrodzenia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu dzisiejszym (7 października) dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące koronawirusa przyniosły smutną wiadomość dotycząca rekordowej liczby 3003 zakażonych. Niestety również pow. mielecki bije kolejne rekordy – 24 zakażonych i ponad 500 osób na kwarantannie. Czy osobom na kwarantannie należy się wynagrodzenie i na jakich zasadach?

Dane dotyczące pow.  mieleckiego są  coraz bardziej niepokojące. Nie ma spadku zakażeń, ale tak jak dziś (7 października) kolejne rekordowe 24 osoby zakażone (jedna osoba, 50-letni mężczyzna,  zmarł).  Ogólna liczba zakażonych w tym powiecie osiągnęła 354 osób, co stawia go w tej niechlubnej statystyce na 4 miejscu w woj. podkarpackim (jeszcze miesiąc temu powiat ten był poza dziesiątką).
 

Tak samo wśród osób na kwarantannie pow. mielecki plasuje się na 4 miejscu w województwie z 543 osobami.

Rosnąca liczba osób na kwarantannie sprawia, że nasi czytelnicy pytają kto decyduje o znalezieniu się na kwarantannie i czy za ten czas należy się wynagrodzenia tak jak za chorobowe.

Płatna kwarantanna tylko na podstawie odpowiedniej decyzji

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną, lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

Taka decyzja jest podstawą do uzyskania świadczenia z tytułu choroby (tu na ogólnych zasadach w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) i należy przekazać ją  do wypłacającego świadczenie  pracodawcy czy zleceniodawcy.

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, przekazujemy decyzję bezpośrednio do ZUS. Można to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Decyzję można dostarczyć pracodawcy czy zleceniodawcy  bądź do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego za czas kwarantanny będzie też decyzja lekarza,  który  uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia osoby poddanej tym obowiązkom uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to  wystawiając zwolnienie lekarskie.

Gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy bez decyzji inspektora sanitarnego  bądź   lekarza nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE