reklama
reklama

W Mielcu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności! Będzie kształcić fachowców dla lotnictwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SzB

W Mielcu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności! Będzie kształcić fachowców dla lotnictwa - Zdjęcie główne

Zdzisław Nowakowski, Stanisław Lonczak i Andrzej Bryła podczas konferencji prasowej. | foto SzB

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Mielcu, mieście o niezwykle przecież bogatych tradycjach lotniczych, powstanie unikatowy w skali kraju nowoczesny technologicznie ośrodek szkoleniowy. Przeznaczony zostanie do kształcenia osób pracujących, nauczycieli zawodu oraz uczniów. Będzie współpracował z uczelniami wyższymi, organizacjami naukowymi oraz przemysłem lotniczym.
reklama

"Branżowe Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego", to projekt na kwotę ponad 15  milionów złotych.

- Na ten moment za największy nasz sukces (pomijając oczywiście fakt otrzymania dofinansowania) jest wspaniała dwumiesięczna współpraca w trakcie przygotowywania założeń projektu powiedział Zdzisław Nowakowski.  - Myślę tutaj o wielu instytucjach i konkretnych osobach. Warto je tutaj wymienić (a lista jest naprawdę długa): PZL Mielec, Eurotech, Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, SIMP, Politechnika Rzeszowska, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, MARR S.A, Podkarpackie Centrum Innowacji. Dziękuję dr inż. Tomaszowi Gałaczyńskiemu z PZL Mielec oraz dr. hab. inż. Włodzimierzowi Adamskiemu i dr. inż. Bogdanowi Ostrowskiemu (byłym pracownikom PZL Mielec), Januszowi Michalcewiczowi i Grzegorzowi Jaromiemu z Eurotech, dr. inż. Józefowi Grzybowskiemu z PRz,za ogrom pracy włożony w wyposażenie pracowni. Annie Mikule, Elwirze Bator i Mariuszowi Wojciechowskiemu z CKPiDN, a także Natalii Witek oraz Andrzejowi Chmarze ze Starostwa Powiatowego dziękuję szczególnie za pilnowanie całości i przygotowanie projektu. - komentuje Zdzisław Nowakowski

reklama

Celem projektu jest utworzenie bazy dydaktycznej do kształcenia osób pracujących, nauczycieli zawodu oraz uczniów w szeroko rozumianej branży lotniczej. Zgodnie z wymaganiami projektu są to następujące zawody:

  • technik mechanik lotniczy,
  • technik awionik,
  • technik automatyk,
  • technik mechatronik,
  • technik robotyk,
  • technik odlewnik oraz
  • operator obrabiarek skrawających
Docelowo na terenie Polski ma powstać 120 BCU – po jednym w każdej branży.

Naszym sukcesem jest fakt, że to właśnie w Mielcu – mieście o niezwykle bogatych tradycjach lotniczych powstanie unikatowy w skali kraju nowoczesny technologicznie ośrodek szkoleniowy, który z założenia będzie współpracował z uczelniami wyższymi (Politechniką Rzeszowską), organizacjami naukowymi (SIMP) oraz przemysłem lotniczym (SPPL) - mówił podczas konferencji prasowej Zdzisław Nowakowski, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

reklama

Zakres projektu obejmuje:

  • Rozbudowę istniejącego obiektu dydaktycznego Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania o powierzchnię ok. 304m2. 
  • Utworzenie i zmodernizowanie łącznie ośmiu pracowni:
  • mechaniczne konstrukcje cienkościenne wraz z modelarnią,
  • zrobotyzowane centrum spawalnicze,
  • komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania,
  • metrologiczna,
  • prototypownia i wzornictwa przemysłowego,
  • kompozyty,
  • instalacje elektryczne i przyrządy pokładowe,
  • zrobotyzowane procesy montażowe.
Prowadzenie działalności edukacyjno-szkoleniowej między innymi poprzez:

  • wzmocnienie współpracy w trójkącie wiedzy: szkoła-uczelnia-pracodawcy – głównie szkolenie w oparciu o programy "skrojone" na potrzeby przemysłu lotniczego i certyfikowanie kompetencji rynkowych (uzupełniających kompetencje szkolne) włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZRK),
  • we współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji upowszechnianie nowatorskich rozwiązań  w kształceniu zawodowym – głównie chodzi tutaj o naukę na realnym projekcie technicznym, według koncepcji wypracowanej także w MAUT Leonardo
Wśród elementów wyposażenia pracowni warto chociażby wskazać na: przemysłową drukarkę laserową 3D do metalu, skaner przemysłowy 3D, laser tracker 3D, współrzędnościową maszynę pomiarową, tomograf przemysłowy, rozbudowane stanowisko do nauki obsługi i serwisu napędu powierzchni sterowych, symulatory lotu. 

reklama

Twórcami projektu są:

  • Powiat Mielecki i jego jednostka organizacyjna Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu – lider, 
  • Stowarzyszenie Polskiego Przemysłu Lotniczego (SPPL) – partner,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) – partner.
Instytucją odpowiedzialną za inwestycję jest Ministerstwo Edukacji i Nauki, natomiast jednostką wspierającą jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Projekt BCU jest niewątpliwie bardzo spektakularnym i niezwykle istotnym dla naszej powiatowej edukacji przedsięwzięciem (kształcenie zawodowe to przecież niemal 50% całej naszej oferty edukacyjnej), pragnę więc jeszcze raz osobiście przyłączyć się do gratulacji dla całego zespołu przygotowującego wniosek pod kierownictwem Zdzisława Nowakowskiego, podkreślić bardzo mocno fakt znakomitej zespołowej współpracy w tym zakresie (CKPiDN, Wydział Inwestycji naszego Starostwa,  oraz szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, a także instytucje zewnętrzne, o których była już mowa) i serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - podkreślił wicestarosta Andrzej Bryła.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama