Reklama

W Mielcu będziemy więcej płacić za odbiór śmieci. Już niedługo konkrety w tej sprawie [RAPORT]

Opublikowano: ndz, 26 sty 2020 10:43
Autor:

W Mielcu będziemy więcej płacić za odbiór śmieci. Już niedługo konkrety w tej sprawie [RAPORT] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mielecki magistrat będzie musiał zorganizować przetarg na realizację gospodarki komunalnej. W drugim kwartale roku odczujemy o ile wzrosną opłaty. O tym, że będą to większe podatki - wiedzą już wszyscy. Niektóre gminy w powiecie mieleckim wprowadziły ponad 100 proc. podwyżki.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku zobowiązuje samorządy do sfinansowania kosztów systemu gospodarowania odpadami tylko i wyłącznie z opłat pochodzących od właścicieli nieruchomości (oznacza to, że gminy nie mogą dopłacać do gospodarki komunalnej). Aktualna umowa Gminy Miejskiej Mielec z podmiotem odbierającym odpady komunalne obowiązuje do 31 marca. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów, jego rozstrzygnięcie pozwoli określić wysokość stawek, jakie przyjdzie nam płacić w bieżącym roku.

Dlaczego będziemy płacić więcej?

Głównymi przyczynami podwyżek są zwiększająca się z roku na rok ilość wytwarzanych odpadów, niestabilna sytuacja rynkowa oraz nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września 2019 roku. Ustawa ta nakłada na samorządy obowiązek dostosowania stworzonych przez siebie systemów gospodarki odpadami, do nowych rozwiązań prawnych.

W roku 2019 wydatki mieszkańców za usługi komunalne w miastach powiatowych wzrosły średnio o ponad 30 procent.

Jak jest w powiece mieleckim?

Z problemem podwyżek za odpady borykają się niemal wszystkie gminy w Polsce. Część z nich już wprowadziła podwyżki opłat sięgające nawet 300 %. Z taką decyzja będą musieli zmierzyć się również włodarze Mielca oraz radni. Dla porównania stawki w przypadku zadeklarowania selektywnej zbiórki odpadów obowiązujące od 01.01.2020 r. w sąsiedniej gminie Mielec, to 25 zł za osobę, w Gminie Przecław – 23,50 zł za osobę, w Gminie Borowa – 24 zł za osobę. Co jeżeli mieszkańcy tych gmin nie będą segregować? Przecław zapłaci 47 zł za osobę, Gmina Mielec – 75 zł za osobę, Gmina Borowa – 72 zł.

Prawo unijne

Unijne wymagania są coraz wyższe, a z segregacją wśród mieszkańców bywa różnie. Największe problemy z selektywna zbiórką mają mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej, gdzie znaczna ilość odpadów surowcowych (podlegających segregacji) trafia do pojemników na odpady zmieszane. Polska zobowiązała się do osiągnięcia do końca roku wymaganego przez Unię Europejską 50 procentowy recykling w odniesieniu do szkła, papieru, tworzyw sztucznych i metali. Do 2030 roku wszystkie gminy muszą odzyskiwać te odpady już na poziomie 60 procent.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Boss

  Nie ma to jak w Rosji czy Na Ukrainie tam do śmieci jeszcze dopłacają bo na śmieciach można zrobić dobry biznes,ale nie w kapitalizmie.

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  HWDPiP

  Dlaczego nie może upaść a ja nie chcę dokładać!!! Sprywatyzować

 • 2 lata temu | ocena +1 / -0

  Kul

  Tak i ktos nie bedzie segregował i potem wszyscy zapłacą.Piekne sumy za wyworzenie smieci.Dawajcie kody z workami dla kazdego mieszkanca i bedziecie wiedziec kto segreguje kto nie.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -1

  Mały

  Brednie. Podnoszą opłaty, bo ludzie i tak zapłacą. Taka sama historia, jak z ekranami dźwiękochłonnymi podczas budowy dróg w Polsce, czyli tłusty kot i jego świta, muszą się nażreć. Ale jak to wielokrotnie w historii bywało, gilotyna ścinała głowy wodzów rewolucji. W czasach dzisiejszych, odsunie ich od koryta prawo wyborcze obywateli. Prezesów spó... Rozwiń