Reklama

W jaki sposób zarażamy się koronawirusem

Opublikowano:
Autor:

W jaki sposób zarażamy się  koronawirusem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koronawirusem można się zarazić drogą kropelkową w sposób bezpośredni i pośredni. Bezpośredni oznacza, że do zarażenia doszło w czasie kontaktu z osobą chorą, która ma objawy chorobowe w postaci kichania lub kaszlenia.

Co jest ważne. Osoba, która kicha lub kaszle  rozpyla koronawirusa w postaci  niewidocznego aerozolu, który może się utrzymać w powietrzu nawet 3 godziny.

Są jednak osoby, które przechodzą  koronawirusa w sposób bezobjawowy czyli ani nie kichają ani kaszlą. Jak więc one mogą nas zarazić? Na przykład  przez podanie ręki. Oczywiści koronawirus nie przeniknie przez skórę. Ale wystarczy, że ręką na której jest wirus dotniemy nosa, ust, oczy, a sami przeniesiemy go do własnego organizmu. 

Do zakażenia koronawirusem może również dojść w sposób pośredni czyli bez jakiegokolwiek kontaktu z inną  osobą chorą czy bezobjawową.  Pamiętajmy, że koronawirus może osiadać na różnych powierzchniach i z nich poprzez dotyk przenosić się na nas. Na różnych powierzchniach może on utrzymywać się od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Przykładowo na powierzchniach ze stali utrzymuje się nawet 72 godziny.

Co robić, żeby zapobiec zakażeniu koronawirusem?

Aby zapobiec zakażeniu koronawirusem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
•    Często myć ręce wodą z mydłem lub jeżeli nie ma takiej możliwości dezynfekować je odpowiednim płynem o zawartości minimum 70 proc. alkoholu.

•    Nosić maseczki albo inne przysłony ust i nosa.

•    Zachować odstęp od rozmówcy – ok. 1-2 metra.

•    Myć i dezynfekować powierzchnie, których dotykamy każdego dnia –wystarczy wymyć wodą z mydłem.

•    Starać się pamiętać o zakrywaniu twarzy w czasie kichania lub kasłania – wystarczy zasłonić twarz chusteczką lub łokciem.

•    Zdrowo się odżywiać i nawadniać organizm – pamiętaj o lekkostrawnej diecie i piciu minimum 2 litrów wody każdego dnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE