Reklama

W czwartek 99! urodziny ks. Franciszka Hanka z Mielca

Opublikowano:
Autor:

W czwartek 99! urodziny ks. Franciszka Hanka z Mielca - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższy czwartek 23 lipca w Mielcu szereg uroczystości poświęconych ks. Franciszku Hanka, rezydentowi parafii Św. Mateusza, który obchodzi 99 urodziny. Ksiądz Franciszek urodził się w 1921 roku w Mielcu, jako kapłan diecezji wrocławskiej przyczynił się do odbudowy ze zniszczeń wojennych wielu kościołów. Organizatorem uroczystości jest grupa rekonstrukcji historycznych im. gen. Stanisława Maczka z Mielca.

W tym roku ks. Franciszek Hanek będzie obchodzić swoje 99 urodziny. W najbliższy czwartek w Bazylice Św. Mateusza zostanie odprawiona mszą święta za jubilata. Następnie Grupa Rekonstrukcyjna im. gen. St. Maczka szykuje dla ks. Franciszka przejazd ulicami miasta na historycznych pojazdach. Kolumna pojazdów uda się na tzw. Polanę Niezłomnych, gdzie przygotowano ognisko. 

Ksiądz Franciszek Hanek urodził się 23 VII 1921 r. w Mielcu, syn Stanisława i Julii z domu Krużel. Absolwent Państwowego Gimnazjum i Liceum im. S. Konarskiego w Mielcu, egzaminy maturalne zdał w 1945 r.

Po ukończeniu studiów na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – 4 VI 1951 r. przyjął we Wrocławiu święcenia kapłańskie. W latach 1951-1953 pracował jako wikary w Bolesławcu Śląskim, a następnie we Wrocławiu. Od 1953 r., już jako proboszcz, prowadził pracę duszpasterską w parafiach diecezji wrocławskiej: Szewcach koło Trzebnicy (3 lata), Łosiowie (15 lat) i Kostomłotach (25 lat).

Przyczynił się do odbudowy ze zniszczeń wojennych lub wyremontowania 13 kościołów i 1 kaplicy. Był ojcem duchownym. Pisał artykuły do lokalnych pism kościelnych. Otrzymał godność kanonika. W 1996 r. przeszedł na emeryturę i powrócił do rodziny w Mielcu. Od ponad 20 lat jest rezydentem w parafii św. Mateusza w Mielcu. 

 


Czytaj także:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE