Reklama

W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego

Opublikowano:
Autor:

W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bieszczadzka Grupa GOPR informuje, że w Bieszczadach znacznie pogorszyły się warunki na szlakach. Ze względu na intensywne opady śniegu, istnieje możliwość zejścia dużych lawin. IMGW informuje, że intensywne opady śniegu w naszym regionie mogą występować w najbliższych dniach.

Przez najbliższe dni w Bieszczadach nie ma szans na poprawę pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że co najmniej do 4 stycznia możemy się spodziewać intensywnych opadów śniegu i zawiei oraz zamieci śnieżnych. Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść od 40 cm do 50 cm, a dodatkowo możemy się spodziewać zawiei i zamieci śnieżnych spowodowanych przez zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h.
Bieszczadzka Grupa GOPR, pierwszy raz tej zimy ogłosiła natomiast II - umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.
Opis panującej sytuacji:

REKLAMA

„Opady śniegu (opad dobowy 35 cm), silny wiatr z kierunków zmiennych. Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie bardzo silny i silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne, dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez nie przykrytą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości. Pokrywa śniegu zbudowana z kilku warstw śniegu przewiany, które są na ogół dobrze ze sobą związane, cienkiej warstwy lodoszreni przykrytej 40 centymetrową warstwą śniegu świeżego umiarkowanie związanego z lodoszrenią.
W górnych partiach połonin utrzymuje się nierównomierna pokrywa śnieżna, która kształtuje się na poziomie ok. 90 cm. W miejscach zawietrznych lokalnie dochodzi do 150 cm i więcej. Szlaki turystyczne nieprzetarte. Na kolejne dni prognozowane opady śniegu.”

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali:

Stabilność pokrywy śnieżnej: Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny: Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób: Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach 1, oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE