Reklama

Uszkodzenia, dewastacja i korozja. Urządzenia wodne w nie najlepszej kondycji

Opublikowano:
Autor:

Uszkodzenia, dewastacja i korozja. Urządzenia wodne w nie najlepszej kondycji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdewastowane zastawki, uszkodzone zabezpieczenia wlotów śluz, skorodowane tamy. Znamy już raport sporządzony po inspekcji infrastruktury przeciwpowodziowej w powiecie mieleckim po majowej powodzi.

Rzeszowski Zarząd Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odpowiedział mieleckiemu starostwu na przegląd urządzeń wodnych wykonanych po majowej powodzi.

Na lewym wale Wisłoki w Podleszanach i Książnicach znajdują się śluzy wałowe uzbrojone w klapy zwrotne. Ponieważ wały budowane były w latach 60 ubiegłego wieku nie były wyposażone w zasuwy. Przedmiotowe zasuwy byty montowane jako urządzenia dodatkowe w okresie późniejszym. Remont śluz zostanie przeprowadzony na przełomie lII/IV kwartału bieżącego roku. W dniu przeglądu klapy śluz były sprawne.

W związku z przesiąkami jakie wystąpiły na lewym wale Wisłoki, na odcinku Podleszany - Wola Mielecka RZGW w Rzeszowie w pierwszej kolejności zleci wykonanie ekspertyzy określającej przyczyny powstawania przesiąków i w zależności od jej wyników podejmie stosowne działania.

Nadzór Wodny w Mielcu dokonał przeglądu technicznego potoku Kiełkowskiego na odcinku Goleszów - Boża Wola. Stwierdzono, że „skorodowane tamy" to w rzeczywistości nieczynne zastawki w m. Boża Wola oraz w m. Goleszów potoku Kiełkowskiego. Zastawki te wybudowano przed 1956 r. Służyły one do piętrzenia wody w rowach i ciekach celem zwiększenia wilgotności na gruntach przyległych do tych cieków. Obecnie są zdewastowane i nie piętrzą wody, nie stanowią przeszkody w swobodnym spływie wód. Usunięcie przedmiotowych zastawek zostanie uwzględnione przez Zarząd Zlewni w Jaśle w programie zadań utrzymaniowych na przyszły rok.

W wyniku kontroli stanu technicznego śluz wzdłuż wałów rzeki Wisłoki w miejscowościach Rzemień, Boża Wola, Podleszany, Wola Mielecka, Rzędzianowice i Złotniki
stwierdzono uszkodzenie zabezpieczenia wlotów śluz wałowych na lewym wale Wisłoki w m. Wola Mielecka i Książnice, oraz uszkodzony przyczółek na śluzie na prawym wale Wisłoki w m. Mielec (osiedle Wojsław). Szkody jw. zostały zgłoszone pod koniec czerwca do MSWIA celem pozyskania środków finansowych na ich likwidację. 

Równocześnie informujemy, że w roku bieżącym będzie realizowana inwestycja pn. „Budowa wałów przeciwpowodziowych na rzece Wisłoce i potoku Kiełkowskim na terenie gm. Mielec i gm. Przecław, woj. Podkarpackie”. Projekt przewiduje m.in. budowę lewego wału przeciwpowodziowego potoku Kiełkowskiego od ujścia potoku do drogi powiatowej Wola Mielecka Przecław.

Cieki są monitorowane pod kątem m.in. zatorów i tam bobrowych i sukcesywnie dokonuje się udrożnienia cieków poprzez rozbiórkę zatorów i tam, które powodują niedrożność cieków.

 Rów melioracyjny Kozieniec w miejscowości Babule jest lewostronnym dopływem rzeki Trześniówki i nie jest obwałowany. Uchodzi do rzeki Trześniowka poprzez przepust wałowy typu okularowego. W związku z intensywnymi opadami deszczu nastąpiło samoczynne przymknięcie klap zwrotnych przepustu, co spowodowało spiętrzenie wody na rowie Kozieniec i przekierowanie wody na rów melioracyjny R-a, czego efektem było podtopienie okolicznych pól.

Na ujściu rowu R-a zlokalizowany jest nieczynny przepust z klapą zwrotną którego głównym zadaniem powinno być ograniczenie wody napływającej z rowu Kozieniec. Przyczółki wspomnianego przepustu jak i klapa zwrotna są uszkodzone i zdewastowane i nie spełniają swojej funkcji. Aby zapobiec podobnym zjawiskom należy ten przepust odbudować, co nie należy do kompetencji tut. RZGW w Rzeszowie.

Podtopienia miejscowości Kawęczyn, Wampierzów i Czermin spowodowane były w głównej mierze wylanymi wodami potoku Zgórskiego. Zarząd Zlewni w Jaśle wystąpi z wnioskiem o wykonanie nowych inwestycji przeciwpowodziowych, w tym również wałów przeciwpowodziowych przy pompowni Szafranów, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla m. Kawęczyn, Wampierzów i Czermin. Wniosek złożony będzie w ramach aktualizacji PZRP.


Natomiast w obecnej perspektywie finansowej 2014 - 2020 PGW WP nie planuje realizacji inwestycji polegających na:
- budowie wału przeciwpowodziowego na potoku Brnik w miejscowościach Łysakówek, Gliny Wielkie i Gliny Małe
- budowie przepompowni przy ujściu do rzeki Stary Breń, przebudowie prawego wału przeciwpowodziowego na potoku Łukawiec w miejscowościach Borowa i Czermin,
- przebudowie lewego wału rzeki Wisłoki w miejscowości Pławo i Sadkowa Góra.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE