Reklama

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu aktorami w pełnometrażowym, historycznym filmie dokumentalnym „Michniów 1944” [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu w maju 2022 roku wzięła udział w realizacji nagrania pełnometrażowego filmu historycznego „Michniów 1944”. W dniu 19 maja siedmiu uczniów z klas 1 AZ, 1 LS oraz 3 BMp uczestniczyło w castingu aktorskim do ról epizodycznych w charakterze statystów w filmie wojennym w scenach pacyfikacji wsi.

Casting został przygotowany przez Adama Gryczmana – komendanta głównego Zmechanizowanej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. generała Stanisława Maczka, Zespół Realizatorów Filmowych „Maczkersi”, Producenta Wykonawczego GSF Company Sp. z o. o. oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Podczas castingu scenarzyści i reżyserzy filmu przygotowali naszym uczniom profesjonalne portfolio aktorskie/fotoalbum, wykonując zdjęcia fotograficzne do potrzeb filmu i realizacji zbiorowej, batalistycznej inscenizacji odtwarzania krwawej pacyfikacji wsi Michniów dokonanej podczas II wojny światowej przez okupanta niemieckiego w dniach 12 – 13 lipca 1944 roku w ramach ekspedycji karnej. Produkcja została przygotowana do emisji w formie pełnometrażowego filmu dokumentalnego dla potrzeb ogólnopolskiej telewizji i ukazuje postać bohatera Armii Krajowej okręgu świętokrzyskiego Jana Piwnika ps. Ponury.

W dniu 24 maja uczniowie uczestniczyli w Przyłęku w kręceniu scen filmowych odzwierciedlających krwawe i okrutne wydarzenia z lipca 1944 roku w świętokrzyskiej wsi Michniów dokonane przez okupanta hitlerowskiego wobec ludności wsi za pomaganie polskim partyzantom. Uczniowie wystąpili w rolach żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu, którzy mają dokonać pacyfikacji świętokrzyskiej miejscowości i egzekucji ludności cywilnej.

Udział w filmie pozwolił uczniom na przeżycie wydarzeń wojennych w realiach filmowych, na zapoznanie się z warsztatem pracy aktorskiej, przeżycie niezwykłej przygody na planie filmowym w scenach batalistycznych, a także zobaczenie samego siebie na szklanym ekranie w roli postaci i bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego z czasów okupacji niemieckiej.

Udział w epizodycznych scenach filmowych dał młodzieży także możliwość poznania „na żywo” wydarzeń z dziejów najnowszych Polski z minionej rzeczywistości historycznej. 

Premiera filmu została zaplanowana podczas 14. Festiwalu NWW – Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci podczas Gdyńskiego Centrum Filmowego w dniach 28 września – 2 października 2022.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy