Reklama

Tygodnik Regionalny KORSO nr 19/2020

Opublikowano: wt, 12 maj 2020 00:44
Autor:

Tygodnik Regionalny KORSO nr 19/2020 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczny sezon zimowy był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce. Tak samo marzec i kwiecień 2020 r. były miesiącami bardzo suchymi, a sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – przestrzegają hydrolodzy. Sytuacja ta dotyka również powiatu mieleckiego, a już kilka dni temu trzy położone na jego terenie gminy – Mielec, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne - wystosowały apele do mieszkańców o racjonowanie wody i ostrzegły o możliwości wystąpienia chwilowych braków wody w kranach.

Gmina odzyskała pieniądze
Ponad 30 samorządów z Podkarpacia odzyskało utracone pieniądze umieszczone na kontach Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. W naszym regionie taka sytuacja dotyczy m. in. Gminy Mielec, która straciła ponad 3 mln złotych.

 

700 osób do zwolnienia
Pod koniec kwietnia i na początku maja Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu został poinformowany przez dwóch pracodawców o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych pracowników. Łącznie firmy zgłosiły do zwolnienia 700 pracowników.

 

Ruch na targowiskach
Od poniedziałku, 4 maja, bez ograniczeń asortymentowych można handlować na miejskich targowiskach przy ulicy Wolności i Sandomierskiej. W czwartek, 7 maja, ruszyło też targowisko przy ulicy Sportowej.

 

Koparka blokowała drogę
W czwartek (7 maja) około godziny 18.30 służby ratunkowe zostały poinformowane o przewróconej koparce na ul. Sienkiewicza. Droga relacji Mielec - Tarnobrzeg była czasowo zamknięta.

 

Dwie inwestycje naraz, czyli utrudnienia i dłuższa droga
Ulice Przemysłowa i Wojska Polskiego przechodzą aktualnie remont. Za inwestycję odpowiadają Urząd Miejski w Mielcu (ul. Przemysłowa) oraz Starostwo Powiatowe w Mielcu (ul. Wojska Polskiego). Problem w tym, że obydwa remonty prowadzone są w jednym czasie, mocno ograniczając dojazd do bramy głównej mieleckiej strefy. Zamknięcie ruchu powoduje duże korki i utrudnienia, a rowerzyści muszą nadkładać dużo drogi, by dostać się do pracy. Czytelnicy pytają, dlaczego tych inwestycji nie dało się zrobić osobno, jedna po drugiej?

 

220 mln zł na wsparcie przedsiębiorców
Marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch złożyli elektroniczne podpisy pod dokumentem, który uruchamia procedurę wprowadzenia na podkarpacki rynek pożyczek płynnościowych dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. To część działań w ramach Podkarpackiej Tarczy Antykryzysowej.

 

Gdzie można pójść potrenować w Mielcu?
Od 4 maja obowiązuje w naszym kraju nowa sportowa rzeczywistość. Od tego dnia możliwe jest korzystanie z wybranych obiektów infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Jednocześnie z danego obiektu może korzystać maksymalnie sześć osób.

 

Wyparło odwołana, ale burza przed nami
Publiczne starcie między Elżbietą Wyparło, dyrektorką Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych w Mielcu - w której obronie stanęła radna powiatowa Maria Orłowska - a wicestarostą Andrzejem Bryłą zakończyło się szybkim odwołaniem dyrektorki. Ale burza dopiero ma nadejść. Elżbieta Wyparło zapowiada nie tylko walkę o swoje stanowisko, ale także walkę z arogancją władzy i budzącą wątpliwości działalnością Starostwa Powiatowego w Mielcu.

 

Urząd pracy zasypany wnioskami
Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu mają pełne ręce roboty. Urzędy odpowiadają za pewne istotne elementy tarczy antykryzysowej. Do 7 maja urzędnicy przyjęli ponad 3300 wniosków o udzielenie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. A to nie wszystkie ich działania.

 

Mielec wolny od COVID-19
Mamy bardzo pozytywną informację dla mieszkańców powiatu mieleckiego. W ostatni weekend SANEPID potwierdził ostatnie wyzdrowienia z naszego powiatu i tak 17 osób, które od początku pandemii zakaziły się koronawirusem, jest już zdrowych.

 

Kolej rozwojową szansą Mielca
Trwa modernizacja linii kolejowej przebiegającej przez Mielec. Wielu mielczan cieszy się na ten widok i czeka na chwilę, kiedy Mielec przestanie być "białą plamą" na kolejowej mapie Polski i z miasta można będzie wydostać się pociągiem. Już dziś jednak widać, że te nadzieje mogą być niespełnione.

 

Grozi nam największa susza w historii
Tegoroczny sezon zimowy był najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce. Tak samo marzec i kwiecień 2020 r. były miesiącami bardzo suchymi, a sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – przestrzegają hydrolodzy. Sytuacja ta dotyka również powiatu mieleckiego, a już kilka dni temu trzy położone na jego terenie gminy – Mielec, Radomyśl Wielki, Wadowice Górne - wystosowały apele do mieszkańców o racjonowanie wody i ostrzegły o możliwości wystąpienia chwilowych braków wody w kranach.

 

Do gry wchodzi 100 miliardów
100 mld zł ma posiadać tarcza finansowa wspierająca pożyczkami przedsiębiorców i to zarówno małych, średnich, jak i dużych, których dotknęły skutki koronawirusa. W sytuacji utrzymania miejsc pracy pożyczki te mogą być w 75 procentach umorzone. Pieniądze z tej tarczy już ruszyły, na konta mikro, małych i średnich firm wpłynęła kwota prawie 9 mld zł. Niestety, duże muszą wciąż czekać na zgodę Komisji Europejskiej.

 

Wszyscy zdrowi! Stal wróciła do treningów
Wszyscy zawodnicy PGE Stali Mielec zostali w ubiegłym tygodniu przebadani pod kątem koronawirusa. Na ostateczne wyniki trzeba było czekać prawie dwie doby, ale na szczęście wszystkie były ujemny. Tym samym można było wrócić do treningów. Co prawda nie całym zespołem, a w całkiem dużych, 14-osobowych grupach. 27 maja odbędzie się pierwszy mecz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.