Reklama

Twórca lampy naftowej uhonorowany w Padwi Narodowej. W planie wydarzenia promujące postać Ignacego Łukasiewicza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Mielcu

Twórca lampy naftowej uhonorowany w Padwi Narodowej. W planie wydarzenia promujące postać Ignacego Łukasiewicza - Zdjęcie główne

Gmina Padew Narodowa wraz ze starostwem mieleckim chcą upamiętnić Ignacego Łukasiewicza | foto Starostwo Powiatowe w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ignacy Łukasiewicz - wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Polsce urodził się w gminie Padew Narodowa, w miejscowości Zaduszniki. Dlatego przedstawiciele samorządu gminnego zadeklarowali, iż 26 listopada Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 w Padwi Narodowej Rokiem Łukasiewiczowskim. Jednocześnie przedstawili mieleckiemu staroście Stanisławowi Lonczakowi wniosek o podjęcie podobnego kroku – i uczynienie padewskiego wynalazcy patronem nadchodzącego roku w całym powiecie mieleckim. W przyszłym roku samorząd planuje kilka wydarzeń promujących naszego rodaka.

Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Mieleckiego i gminy Padew Narodowa dokonali pierwszych uzgodnień dotyczących upamiętnienia postaci Ignacego Łukasiewicza. To właśnie ten wybitny rodak mieleckiej ziemi, decyzją uchwały podjętej przez Sejm, będzie patronem roku 2022.

Uchwałę dotyczącą ustanowienia roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza Sejm podjął 29 października br. Jak argumentowano w treści tego dokumentu, Łukasiewicz „należy do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata”. To właśnie w roku 2022 przypadać będą dwie ważne, związane z nim rocznice: 200. rocznica narodzin i 140. rocznica śmierci.

Ignacy Łukasiewicz był twórcą i organizatorem przemysłu naftowego, który – co podkreślono w sejmowej uchwale – „doprowadził do rozwoju Podkarpacia, a stopniowo znacznej części polskich ziem pod zaborami, tworząc wiele miejsc pracy i podnosząc poziom życia mieszkańców”.

Na zapoczątkowanym przez niego procesie destylacji ropy naftowej bazuje współcześnie wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii. „Od takich wynalazców właśnie zaczyna się rozwój i rozwija się przyszłość” – podkreślali dziś przedstawiciele władz Gminy Padew Narodowa: Wójt Gminy Robert Pluta oraz Przewodniczący Rady Gminy Janusz Bik.

Jako, że Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat właśnie w Zadusznikach w gminie Padew Narodowa, przedstawiciele samorządu gminnego zadeklarowali, iż 26 listopada Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2022 w Padwi Narodowej Rokiem Łukasiewiczowskim. Jednocześnie złożyli na ręce starosty mieleckiego Stanisława Lonczaka wniosek o podjęcie podobnego kroku – i uczynienie padewskiego wynalazcy patronem nadchodzącego roku w całym powiecie mieleckim.

Dodatkowo omówiono możliwości współpracy samorządów z zakresie pozostałych działań służących upamiętnieniu postaci i dorobku Ignacego Łukasiewicza. W planach na rok 2022 znalazły się min. wydanie okolicznościowych publikacji historyczno-naukowych czy organizacja konferencji prezentującej postać wynalazcy oraz jego związki z ziemią mielecką.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy