Reklama

Rok 2022 poświęcony naszemu rodakowi Ignacemu Łukasiewiczowi. Jest decyzja Sejmu

Opublikowano: śr, 3 lis 2021 07:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 29 października Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia 2022 rokiem naszego rodaka Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. W przyszłym roku przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza, urodzonego w Zadusznikach k. Mielca. Ignacy Łukasiewicz to wybitny farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, z zainteresowania chemik i fizyk, działacz niepodległościowy, od 1974 roku jest patronem Politechniki Rzeszowskiej.

Działania Politechniki Rzeszowskiej

Senat Politechniki Rzeszowskiej w 2021 roku jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie poparcia działań w kierunku ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. 

Senat w tej samej uchwale pozytywnie zaopiniował i poparł wniosek o zwrócenie się do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Kapituły Orderu Orła Białego o odznaczenie pośmiertnie Ignacego Łukasiewicza Orderem Orła Białego. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łuksiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanawia rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza - czytamy w uchwale podjętej przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl w październiku przekazał Muzeum Regionalnemu w Mielcu wierną rekonstrukcję lampy naftowej zbudowanej przez Ignacego Łukasiewicza.

Przekazanie lampy naftowej dla mieleckiego muzeum

Nasz rodak

Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta i przedsiębiorca, pionier przemysłu naftowego w Europie, z zainteresowania chemik i fizyk, działacz niepodległościowy, urodził się 8 marca 1822 r. w Zadusznikach (gmina Padew Narodowa). W latach 1832–1836 uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie. Z powodu ciężkich warunków materialnych rozpoczął pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski u Edwarda Hübla w Rzeszowie, dokształcając się w zawodzie aptekarza.

W tamtym okresie rozpoczął również działalność na rzecz niepodległej Polski i pod zarzutem nielegalnej aktywności skierowanej przeciwko zaborcy austriackiemu został aresztowany. Po wyjściu z więzienia w 1848 r. rozpoczął pracę w aptece "Pod Gwiazdą", której właścicielem był Piotr Mikolasch. W latach 1850-1852 studiował farmację na uniwersytetach w Krakowie i w Wiedniu, gdzie uzyskał tytuł magistra farmacji. Po studiach wrócił do pracy w aptece Piotra Mikolascha i objął stanowisko prowizora.

Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. W latach 1852-1853 Ignacy Łukasiewicz wspólnie z Janem Zehem prowadził badania nad ropą naftową. Po oczyszczeniu tego płynu uzyskał naftę świetlną. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki. 31 lipca 1853 r. jest symboliczną, oficjalną datą powstania polskiego przemysłu naftowego. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas operacji w szpitalu we Lwowie.

Na początku 1854 r. Ignacy Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, aby być bliżej terenów roponośnych. Wspólnie z Tytusem Trzecieskim w Bóbrce k. Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową, a dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej w Ulaszowicach. Na terenie kopalni Bóbrka doskonalił technikę wiercenia otworów wydobywczych, wprowadził do użytku wiertnicę ręczną, a później maszyny parowe do napędu wiertnic. Starał się o założenie szkoły górniczej w Bóbrce.

Ignacy Łukasiewicz wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, kościoły, drogi i mosty. Stał na czele Krajowego Towarzystwa Naftowego. Założył Szkołę Koronkarską dla dziewcząt w Chorkówce, którą prowadziła jego przez żona Honorata, oraz tzw. Kasę Bracką, czyli system ubezpieczeń pracowników na kopalni. Za działalność charytatywną papież Pius IX w 1873 r. nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył Orderem św. Grzegorza.

Ignacy Łukasiewicz zmarł w Chorkówce 7 stycznia 1882 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zręcinie.

Politechnika Rzeszowska w swoich działaniach pielęgnuje i wciela w życie humanistyczne treści głoszone i realizowane przez Ignacego Łukasiewicza. Przyjmując go za patrona, uczelnia nawiązała do tradycji górnictwa i przemysłu naftowego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    xcvn ch

    A w Zadusznikach nie przewidziano powaznych uroczystosci na czesc tak zacnego jej mieszkanca....