Józef Ignacy Łukasiewicz — wybitny wynalazca
Józef Ignacy Łukasiewicz to polski farmaceuta i przedsiębiorca, który opracował proces destylacji oleju skalnego i skonstruował pierwszą lampę naftową. Był założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, uznawany za pioniera przemysłu naftowego. Rewolucjonista, działacz niepodległościowy i społeczny, filantrop, nazywany „Ojcem Ignacym Łukasiewiczem”.Łukasiewicz wyprzedzał swoją epokę nie tylko na polu nauki, lecz także w działalności społecznej. Jak piszą autorzy książki „Ignacy Łukasiewicz. Prometeusz na ludzką miarę”: w dziejach ludzkości można znaleźć niewielu wybitnych badaczy i wynalazców, dokonujących przełomowych odkryć cywilizacyjnych, o których szybko zapomniano, a pamięć o nich trzeba było przywracać przez wiele lat. Do takich właśnie osób należy zaliczyć Ignacego Łukasiewicza.
Ignacy Łukasiewicz - jeden z patronów roku 2022
Niewątpliwie zatem zakończony Rok Ignacego Łukasiewicza był okazją do tego, aby zainteresować wszystkich współczesnych tą wyjątkową i wielowątkową postacią, która zmieniła nie tylko świat, w którym żyła, ale i dziesięciolecia potomnych.Kamień, do którego przytwierdzona jest tablica pamiątkowa kształtem i formą nawiązuje do kamienia, na którym w marcu w 2022 roku umieszczona została tablica upamiętniająca 200-rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Wydarzenie to zapoczątkowało obchody roku Ignacego Łukasiewicza, ustanowionego uchwałą Rady Gminy Padew Narodowa oraz ustawą Sejmu RP.
W środę (29 marca) odsłonięta została replika tablicy, umieszczonej w Zadusznikach na budynku dawnej szkoły, która została odsłonięta w 10-rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Wykonawcą tablicy jest artysta-plastyk i konserwator zabytków - Radomir Dawidziak.
Centrum Ignacego Łukasiewicza w Padwi Narodowej
- Centrum Ignacego Łukasiewicza to budynek dawnej wikarówki, tzw. Dom sióstr zakonnych, który został gruntownie odnowiony, by teraz mógł służyć lokalnej społeczności - opowiadał prowadzący wydarzenie Tomasz Łępa. - Został on wyremontowany dzięki współpracy Gminy Padew Narodowa oraz tutejszej Parafii. Prace rozpoczęto w 2021 roku, a w dniu dzisiejszym możemy zobaczyć efekty tych starań.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Padwi Narodowej. Tam odbyła się konferencja pt. "Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego".
Głos zabrał między innymi Jerzy Skrzypczak - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu:
- Jest to istotne wydarzenie w życiu gminy. Wiele na ten temat rozmawialiśmy, snując plany, jak też ten rok Łukasiewicza należałoby tutaj zorganizować. Jak ten rok Łukasiewicza powinien gminę Padew "wywindować" w górę, dlatego że Ignacy Łukasiewicz to postać wyjątkowa. Postać wielka, postać znana na arenie ogólnopolskiej, nie tylko lokalnie tutaj na Podkarpaciu, ale w całej Polsce. Wszyscy wiedzą, kto to jest Ignacy Łukasiewicz, tak jak wszyscy wiedzą, kto to jest generał Sikorski. (...) To jest ten czas, która Gmina Padew powinna w pełni wykorzystać, by spopularyzować to miejsce na arenie ogólnopolskiej. Myślę, że to centrum trzeba by teraz wypełnić życiem. To nie mogą być tylko te stylizowane meble, które tam stoją w poszczególnych salach. To centrum musi żyć.
Wydarzenie zgromadziło wielu gości:
- Wiceminister Sprawiedliwości – Marcin Warchoł
- Posłanka na Sejm RP – Krystyna Skowrońska
- Poseł na Sejm RP – Fryderyk Kapinos
- Wicewojewoda Podkarpacki- Jolanta Sawicka
- Starosta Powiatu Mieleckiego – Stanisław Lonczak
- Przewodniczący Rady Gminy Janusz Bik
- Przewodniczący Konwentu Sołtysów- Edward Kołek
- Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Tarnobrzegu – Sławomir Stępak
- Kapłani obecni na uroczystości
- Samorządowcy – Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci
- Przedstawiciele służb mundurowych
- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu – dr Jerzy Skrzypczak
- Społeczność Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Padwi Narodowej wraz z Dyrektorem placówki Anną Uzar
- Dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA – Waldemar Barnaś
- Przedstawiciele Banku Spółdzielczego
- Mieszkańcy Gminy Padew Narodowa
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.